Rusya DTÖ'ye girdiğinde ithal mallar yüzde 15-20 ucuzlar

268

Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütüne kabul edilmesi süreci sona ermek üzeredir. Beklendiğine göre 15-17 Aralık tarihlerinde yapılacak Dünya Ticaret Örgütü konferansında Rusya’nın bu örgüte kabul edilmesi onaylanacak ve 2012 yılının ortalarına doğru Rusya Dünya Ticaret Örgütünün üyesi olacak. Rusya Ekonomi enhstitüsü Uluslararası araştırmalar merkezi başkanı Leonid Vardomskiy fiyatlarda düşüşün, bunun Rusyalılar için ilk duyulur sonucu olacağını belirterek şunları söyledi:

Ülkemizde bazı mallar, özellikle bizzat üretmek istediğimiz mallar için çok yüksek ithalat vergileri uygulanıyor.Bu vergileri azaltmak zorunda olacağız. Geçiş dönemi öngöüldü ama eninde sonunda bu dönem son bulacak ve Rusya piyasasına serbestçe ucuz  ithal malları gelecek. Fiyatlarda %15-%20 düşüş yer alabilir.

Öncelikle Rusya’da yetişmeyen sebze, meyva ve fındıklar ucuzlayacak. Yabancı mal ilaçlar için  gümrük vergisi %15-ten %6,5-ya kadar, elektrikli ev eşyaları ve elektronik aygıtlar için gümrük vergisi de iki kat azalacak. Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütüne üyeliği konulu görüşmelerdeki Rusya heyeti başkanı Maksim Medvedkov bilgisayar ve bilgisayar üretimi ile ilgili araçlar için gümrük vergilerinin ortadan kaldırılacağını bildirerek şunları söyledi:

Yüksek teknolojilere dayalı mallar konusunda farklı gümrük vergileri uygulanacak.İletişim teknolojileri malları, yani bilgisayar ve bununla ilgili her çeşit mallar hususunda mutabakata varıldı.  Ülkemizde bu grup mallar için her zaman oldukça liberal gümrük vergisi uygulanıyordu.Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütüne kabul edilmesi koşullarında bu verginin sıfıra kadar indirilmesi öngörüldü.

Rusya’da uygulanan gümrük vergilerinin değiştirilmesi için 3 yıl verildi. Bazı önemli mallar için geçiş dönemi 7 yıla kadar artırılabilir. Bazı sanayi dallarında ciddi sarsıntıların yer alması beklenebilir. Rusya sanayi bakanı Viktor Hristenko, Rusya piyasasının dünya ticaret mekanına katılmasının otomobil yapımı ve tarım makineleri üretimi için çok sancılı bir süreç olacağını kabul etti.

Ötekiler ise dıştan ucuz tarım ürünleri akışının Rusya tarımına zarar verebileceğinden dolayı tedirginlik duyuyorlar. Fakat Dünya Ticaret Örgütünün kuralları devletin şu veya bu ekonomi dalına yardım etmesini yasak etmiyor. Gıda tahılları Birliği başkan yardımcısı Aleksandr Korbut bu hususta şunları söyledi:

Dünya ticaret örgütü her ülkenin belirli faaliyet yönlerine her boyutta destek göstermesine izin veriyor. Yalnız rekabette ek avantajlar sağlayan tedbirler söz konusu olunca bütçeden yapılan destek hacmi konusunda kısıtlamalar uygulanıyor. Örneğin Rusya pirinç için gümrük vergilerinde kesin bir indirim yaparsa ithal pirinci ek avantajlar alacak. Böyle durumda  bu tarım dalımıza belirli avantajlar sağlamamız gerekecek.

Bu, toprak islah çalışmaları ve  tohumluk çeltik üretimi konulu programların uygulanması ve pirinç koruma ve işleme tesislerinin kurulması yolu ile gerçekleştirilebilir. Yalnız tavizler yaptığımız dallarda yurt üreticilerine destek mekanizmalarının vaktinde meydana getirilmesi gerek.