Rusya pazarında ortalama koruma yüzde 10’dan 7’ye düşecek

18

Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Atilla Kızılarslan da işadamlarının birlikte yaptıkları çalışmaları desteklediklerini, Rusya pazarına giriş için önemli bir zaman diliminde bulunulduğunu söyledi.

Rusya’nın Dünya Ticaret örgütü üyeliğinin gerçekleşmek üzere olduğunu hatırlatan Kızılarslan, “Rusya artık daha öngörülebilir hale geliyor. Doğal olarak DTÖ’ye girişle birlikte Rusya tedrici ve bazı kalemlerde hızlı olarak gümrük vergilerinde indirime gidiyor. Pazar rekabete açık hale gelecek” dedi.

Rusya’da “ortalama koruma” oranlarının yüzde 10’lar seviyesinden yüzde 7 seviyesine kadar düşeceği bilgisini veren Kızılarslan, “Türk firmalarının lehine olan bir durum. İhracatçımızın önü açılacak. Ancak Türk firmalarının Rusya pazarına girmeleri ve burada yatırım yapmaları gerekiyor. Rusya’da ekonomik faaliyetlerin artacağını ve daha cazip bir ülke haline geleceğine düşünüyorum” öngörüsünde bulundu.

Aralık ortasında yapılacak DTÖ Bakanlar Kurulu toplantısında Rusya'nın üyeliğinin onaylanması bekleniyor. Rusya'nın yoğun teknoloji gerektiren sektörleri açısından olumsuz olarak görülen DTÖ üyeliğinin ardından özellikle ithal ürünlerde yüzde 10-30 arasında düşüş yaşanması bekleniyor. Rusya'nın DTÖ üyeliği giriş anlaşmasının Duma'da onaylanmasından bir ay sonra aktif hale gelecek.