Tamince'nin kriz reçetesi Rusya pazarı

27

Rixos Grup Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Avrupa'ya gelmekte olan krizin Türkiye’yi ABD'den çok daha fazla etkileyeceğini belirterek, Rusya ve Suudi Arabistan'la ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Denizli Anemon Otel'de, “Siyaset ve Ekonomi Ekseninde Riskler ve Fırsatlar” konulu bir panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu'nun yaptığı paneli Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Aydın Valisi Kerem Al, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Necdet Özer, Star Medya Grup Başkanı Tevhit Karakaya, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve işadamları dinledi.

Panelde konuşan Tamince, Avrupa'da bir ekonomik kriz beklentisi olduğunu, bunun Türkiye’yi ihracatından dolayı ABD'den daha fazla etkileyeceğini belirterek, “İhracatımızın yaklaşık yüzde 60'ını Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapıyoruz. Ülkemize gelen yabancı yatırımın yüzde 60-70'i yine AB'den. Türkiye'nin ekonomi yönetimi, bununla ilgili ciddi tedbirler alıyordur ama biz de birey olarak ciddi anlamda tedbir almak zorundayız.

Avrupa'daki bu sorunun çok kısa vadede çözüleceğine ihtimal vermiyorum.” dedi. Rusya ve Suudi Arabistan'ın nakit rezervinin çok fazla olduğuna dikkat çeken Tamince, bu ülkelerin altyapı zorunlulukları olduğunu dile getirdi: “İnşallah gerçekleşmez ama kuvvetli ihtimal olan bu tablodan etkilenmemek için Rusya ve Suudi Arabistan'a ilgi duyalım, buralara mal satalım, iş alalım, buralara göre kendimizi yeniden organize edelim.

Ülkemizin toplam ekonomisine katkımız olsun. Bizim önümüzdeki üç dört yıl bütün konsantrasyonumuz buraya olacaktır. Mutlaka AB ülkeleriyle ilişkilerimizi artıracağız, daha fazla turist gelsin diye gayret göstereceğiz ama oradaki sorunun bizi minimum etkilemesi için böyle bir fikir paylaşmak istedim.” şeklinde konuştu.