Medvedev: Ucuz Türk tekstili değil, kaçak olan sorun

350

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliğinin ardından ucuz Türk ve Çin tekstil ürünleri ile Rusya pazarında yerli sektörün rekabet etmesini istedi. Ucuz ürünleri her zaman Rusya vatandaşlarının talep edeceğini kaydeden Medvedev, hedeflerinin korumacı yaklaşım yerine kaçakla mücadele olduğunu kaydetti.


Rusya merkez bölgelerinden gelen yerel gazetecileri ağırlayan Medvedev basın mensuplarının farklı konulardaki sorularına cevap verdi. Rusya’nın tekstil başkenti olarak bilinen İvanovo kentinden “İvanovskaya Gazeta” gazetesi muhabiri Sergey Kustov’un, "Tüm tekstilci esnafı Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) yakın zamanda girecek olmasından endişeli. Onlara göre, ucuz Çin, Türk tekstil ürünleri piyasamızı dolduracak ve kalan fabrikaların kapısına kilit asmak gerekecek" şeklindeki sorusunu yanıtladı.


Rusya’nın DTÖ üyeliği ile herhangi bir kayıpları olmayacağını vurgulayan Medvedev, ancak Rusya’nın hafif sanayi ve tekstil sektöründe bir kısım sorunları olduğunu söyledi. Tekstil sanayisinin 1990'lı yıllarda zayıfladığını belirten Rusya Devlet Başkanı, bu konuda devlet programının olması gerektiği üzerinde durdu.

Tekstil işletmelerine kredi ve indirim olanakları sağladıklarını anlatan Medvedev, "Siz Çin mallarından veya diğer üreticilerin ürünlerinden bahsediyorsunuz. Tabii ki başlıca olarak yine de Çin, Türkiye. Fakat burada sorun hatta şu da değil, diyelim biz DTÖ'ye katıldık ve bize tüm bunlar kısıtlama olmadan taşıp gelecek. Bunlar şimdi de bizim piyasamızda var, gelin duruma ciddi şekilde göz atalım.” çağrısı yaptı.

Rusya’nın ucuz tekstil ürünlerine karşı korumacı ya da başka şekillerle mücadele etmesinin doğru olmadığına değinen Rusya lideri, “İnsanlar makul fiyata tekstil ve hafif sanayi ürünlerini almaktan yana. Eğer bizim insanlarımızdan şunu sorsanız: Siz bizim pahalı ürünümüzü mü yoksa yine de makul Türk veya Çin mallarını mı almak istersiniz? Önemli bir kısım Türk veya Çin malını tercih edecek. Dolayısıyla burada normal rekabet olması lazım. Ama bu malların piyasaya girmesi uygar şekilde olmalı.” ifadesini kullandı.

Rusya’ya kaçak yollarla giren mal ya da kaçak yollarla üretilen mal nedeni ile Rus tekstil üreticilerinin kepenk kapattığını savunan Medvedev şu tespitlerde bulundu: “Dolayısıyla güvenlik görevlilerine bu kaçak üretimi organize edenleri bulmasını ve onları cezalandırmasını istiyoruz. Ayrıca bu tür kara veya gri ithalatın engellenmesi görevi de düşüyor. Çünkü en yıkıcı şekilde piyasamızda faaliyet gösteriyor. Başka ülkelerde de benzer sorunlar yaşanıyor. Küresel bir sorun. Bununla ilgilenmeli ve üreticimizi desteklemeliyiz.”