Rusya’da ilk 10 ayda yabancı yatırım 36 milyar dolara ulaştı

11

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ilk on ayda yabancı yatırım rakamlarının 36 milyar dolara ulaştığını, geçen yılın aynı döneminde bu rakamın 32,2 milyar dolarda kaldığını söyledi.

Fransız IT şirketi Atos’un 1,5 trilyon ruble (48 milyon dolar) 2018 Dünya Kupası için Rusya’da yatırım kararı almasını değerlendiren Putin, Rusya’nın buna benzer akıllı yatırımlara ihtiyacı olduğunu kaydetti. Putin Atos’un Alman ortağı Siemens’le birlikte 2014 Soçi Kış Olimpiyatları içi de benzer yatırımları olacağını hatırlattı.

Yabancı yatırımın 2012’de daha aktif bir şekilde Rusya’ya gelebilmesi için federal yasalarda önemli değişiklikler yapacakları müjdesi veren Rusya Başbakanı, “Gıda, sağlık, bankacılık ve maden sektörü buna dahil” dedi.

Rusya Tekelle Mücadele Kurumu Başkanı Andrey Tsiganov da verdiği bilgide son toplantılarında sadece 8 ayrı yabancı yatırıma izin verildiğini, yapılacak yeni düzenlemelerin ardından yabancı yatırımın Rusya’da artacağını aktardı.

Rekabet açısından liberalleşmenin çok sağlıklı olduğunu ve yatırımları teşvik ettiğini hatırlatan Tsiganov, yabancı şirketlerin kendi ürettiği malları satmaları ya da Rusya’da üretim yapmaları konusunda mücadele edip durduklarını söyledi. Tsiganov petrol ve doğalgaz sektöründe de yüzde 25’in altındaki yatırımlarda hükümetten izin alma uygulamasının kaldırılacağını hatırlattı.

İş dünyasının 2012 başından itibaren yatırımlar açısından yeni uygulamalarla karşılaşacaklarını vurgulayan Tsiganov, 2008’den bu yana kendilerine başvuran 136 ayrı yatırımın 128’ine onay verdikleri bilgisini aktardı.