Rusya’dan 80 milyar dolar kaçsa da, resesyon endişesi yok

4

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç önümüzdeki yıllarda Rusya’da herhangi bir durgunluk dönemi beklemediklerini, yıl sonuna kadar nakit çıkışın 80 milyar doları bulmasına rağmen 2013 sonrasında yeniden nakit girişinin başlayacağını söyledi.


Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Adam Smith yatırım konferansında konuşan Klepaç, 2011 sonu gayri safi milli hasılanın yüzde 4,2 büyüyeceğini, iç piyasadan gelecek verilerle bu rakamın yüzde 4,5’lara kadar çıkabileceğini kaydetti.

2008-2009 krizinin Rusya ekonomisini olumsuz etkileyeceği ile ilgili ilk tahminlerde bulunan Klepaç, yeni dönemle ilgili hayli iyimser. Klepaç açıklamasında, “Ekonomide önümüzdeki yıllarda ekonomik patlama için herhangi bir potansiyel görmüyoruz. Bununla birlikte resesyon sürecine girmek için de bir neden yok” dedi.

Rusya ekonomisinin gelecek yıl da yüzde 3,7 oranında büyüyeceği öngörüsünde bulunan Klepaç, “Önümüzdeki üç yıl için yapısal değişim var. Bu dönemde ortalama yüzde 4’lük büyüme garanti edilebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Rublenin zayıflamasının ardından enflasyon rakamlarında yukarı doğu bir baskı olduğunu vurgulayan Ekonomi Bakan Yardımcısı yıl sonu rakamların da yüzde 7’yi geçmeyeceğini ifade etti.

Kasım ayında nakit çıkışının azaldığını ifade eden Klepaç, yıl sonunda nakit çıkışın 80 milyar dolara ulaşacağını 2012’nin başında da benzer gidişatın devam edeceğini hatırlattı.

2012 için toplam nakit çıkışın 20 milyar dolar civarında olacağı tahmininde bulunan Klepaç’a göre, 2013-2014’de süreç tersine dönecek ve ülkeye yıllık ortalama 20-30 milyar dolar giriş olacak.