DTÖ üyeliği, Rusya ile ticareti kolaylaştıracak

12

Türk Rus İşadamları Derneği Başkanı Ali Galip Savaşır, Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütüne (DTÖ) üyeliğiyle, Türkiye'nin bu ülkeyle olan ticaretinin kolaylaşacağını bildirdi.Savaşır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, müzakere sürecinde Rusya'yı DTÖ üyeliği konusunda en fazla destekleyen ülkelerden biri olduğunu kaydetti.


Savaşır, Rusya'nın DTÖ'ye üyeliğiyle bu ülkede iş yapan firmaların daha şeffaf ve öngörülebilir bir ticaret sürecine sahip olacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

''DTÖ üyeliği ile Rusya'da ticaret serbestleşecek, tarifeler azaltılacak, ithalat ve ihracat üzerindeki kısıtlamalar kaldırılacak. DTÖ'nün uluslararası ticarette koyduğu kurallar hakim olacak. DTÖ üyeliği sonrası, Rusya ile Türkiye'nin ticari ilişkileri daha da artacak, çünkü DTÖ'ye katılımla, ülke mevzuatı şeffaflaşacak, ticaret önündeki engeller kaldırılacak. Uluslararası anlamda kabul görmüş kuralların uygulamaya geçecek olması ticari ilişkilere katkı sağlayacak.''

Rusya'nın DTÖ'ye üyeliğinin, Türkiye ile Rusya'nın 100 milyar dolar ticaret hedefine katkı sağlayacağını işadamlarının iş yapabilirliğinin artacağını anlatan Savaşır, ''Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın koyduğu 100 milyar dolarlık hedef ulaşılmaz değil. Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacmi 70 milyar dolar. Türkiye ile hedef ise 100 milyar dolar. Başlangıçta bu yüksek bir rakam gibi görülebilir ancak bundan 5 yıl önce 35 milyar dolarlık hacme ulaşılacağı söylendiğinde pek inanmamıştık. Bugün 35 milyar dolar aşıldı'' dedi.

-Türk markaları, en fazla Rusya'da varlık gösteriyor-

Birleşmiş Markalar Derneği rakamlarına göre, 2010 Haziranda yurt dışında kendi adlarını taşıyan bin 858 Türk markanın, bu yıl aynı dönemde 2 bin 503 mağaza sayısına ulaştığını ifade eden Savaşır, 97 ülkede varlık gösteren Türk markaların, Rusya'da 570 noktayla Türklerin en fazla varlık gösterdiği ülke olarak öne çıktığını, bu durumun ticaret hacminin artacağını gösterdiğini kaydetti. Savaşır, ''Türk şirketleri, dünya markası olma yolunda Rusya'yı önemli bir köprü olarak görüyor. Efes, Colins, Beko gibi markaların Rusya'da büyüdü ve dünya markası oldular. Rusya'nın önemini unutmamak gerekir'' dedi.

Savaşır, burada bir çok inşaat firmasının çok sayıda projeye imza attıklarını, tekstil ve gıdada da büyük bir pazara sahip olunduğunu söyledi.

-Rusya dünyanın en cazip pazarı-

Savaşır, Rusya'nın dünyanın en cazip pazarı olduğunu belirterek, ''Önümüzdeki 25 yılda da bu cazibesini koruyacak. ABD ve Avrupa'da krizle boğuşulurken, paralarının gündemden silinip silinmeyeceği tartışılırken, Rusya, hala yabancı iş adamları için en cazip, en gözde ülke'' diye konuştu.

Rusya'da iş yapmanın ve hatanın maliyetinin yüksek olduğuna dikkati çeken Savaşır, şunları kaydetti:

''Çünkü burada bir belirsizlik var. Kurallar net değil, yasalar sık değişebiliyor. Oysa sistem, uluslararası standartlara göre otursa, maliyetler düşer ve bundan Rusya halkı kazanır. DTÖ'ye tam üyelik, bu yönde atılmış önemli bir adım. Rus hükümetinin yatırımcılara özel bir destek sağlamasına gerek yok, çünkü burası zaten cazip bir pazar ama yasal düzenlemeleri objektif ve uluslararası standartlara göre yapmak yeterlidir.''

-Rusya'ya gelecek iş adamları, uzun vadeli düşünsün-

Yatırımların artmasında gerekli yasal düzenlemeler üzerinde çalışıldığını ifade eden Savaşır, bu düzenlemelerin yapılması halinde daha kolay iş yapılabileceğini ve yatırımların artacağını anlattı.

Rusya ile Türkiye'nin 21. yüzyılın en büyük stratejik partnerlerinden olacağına inandığını bildiren Savaşır, ilişkilerin uzun soluklu olacağı Rusya'ya gelecek iş adamlarının uzun vadeli düşünmeleri tavsiyesinde bulundu.