TUSKON, KEİ ile işbirliği yaptı, Rusya’da fuar ve iş formu organize ediyor

49

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Rusya Milli Komitesi ortak organizasyonuyla 14 – 17 Aralık 2011 tarihlerinde Rusya’nın başkenti Moskova’da "Karadeniz-2011, Yenilikler ve Yatırım Projeleri" adlı uluslararası fuar ve iş forumu organizasyonu gerçekleştiriyor.

Rusya’nın KEİ dönem başkanlığında yapılan ortak fuara tüm bölge ülkelerinden önemli oranda talep var. Bu yıl ilki Moskova’da gerçekleşecek organizasyona Türkiye’den onlarca şirketin katılması planlanıyor. Moskova’nın önemli fuar merkezlerinden biri olan Tüm Rusya Fuar Merkezi’nde (VVC) yapılacak organizasyona, 12 Karadeniz ülkesinin yanısıra gözlemci ve partner ülkelerden de iş adamları katılacak.

TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava özellikle Rusya pazarına ilk girecek şirketler için fuar ve iş forumu vesilesi ile önemli imkanlar sunulacağını, Türk şirketlerin, gerek başkentten gerekse Rusya’nın çevre bölgelerinden gelecek iş adamları ile tanıştırılacağını söyledi.

KEİ Türkiye dönem başkanlığında 20. yılını kutlayacak

KEİ dönem başkanlığını yürüten Rusya Komite Başkanı Viktor Arhipov Cihan Haber Ajansı’na fuar ve iş formu ile ilgili değerlendirmede bulundu. KEİ’nin Sırbistan’dan sonra dönem başkanlığını almasının ardından Haziran ayında 20. yılını kutlayacağını ifade eden Rus yetkili Arhipov, “Türk tarafının inisiyatifi ile kurulan KEİ, Rusya ve diğer bölge ülkelerinin katkıları ile büyüdü ve bölgesel bir örgüt haline dönüştü. Küçük ve orta ölçekli işletmeler açısından önemli avantajlar sağlayacak bir fuar ve forum organize ediyoruz. Tüm ülkelerlerle Rusya dönem başkanlığı olduğu süre içinde ilişkiler geliştirildi. Türkiye’den TUSKON’la birlikte harika bir organizasyon planladık. TUSKON’la partner olduk. Fuarda Türkiye’den onlarca firma kendi ürünlerini tanıtma imkanı bulacak. Forumun gündeminde ise ekolojik değişikliğin iş dünyasına etkisi ele alınacak. Çevreci ürünler ve çevrenin korunmasına vurgu yapılacak. Karadeniz’in temizliği, tatil mekanlarının temizliği ve diğer sorunlar ele alınacak” bilgisini verdi.

Türk iş adamlarını Rusya’ya yatırıma davet etti

KEİ Rusya Komite Başkanı Arhipov, dünya genelinde meydana gelen iki krizin Rusya’da etkilerinin hissedilmesine rağmen ülkenin büyümeye devam ettiğini hatırlattı. Arhipov, “Rusya yerinde durmuyor. Hükümetin gücü, ve doğru kararlar olumlu etkisini gösterdi. İstikrar artacak. Rusya kapalı bir ülke değil. Dünya ekonomisine entegre olan bir yapısı var. Bu yüzden Yunanistan’daki kriz, İtalya ve İspanya’daki olaylar mutlaka Rusya’ya da etkisi oluyor. Rusya’da iş yapmak için, ortak fabrikalar, şube ya da şirket kurmak için çok güzel ortam var. Yatırım yapmak, üretim yapmak mümkün. Bunlar sözde değil. Türk iş adamları çoktan burada. Yeni gelecek şirketler keni hemşerilerine bakabilirler. Mesala fuarda Rusya’da Türkler tarafından üretilen mallar olacak. Bugün hiç olmadığı kadar Rusya’da iş yapmak için fırsatlar var. Türk iş adamlarını bekliyoruz…” çağrısı yaptı.

DTÖ üyeliği yeni fırsatlar sunacak

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve ekibinin ülkede güven ve istikrar ortamını sağladığını, Mart 2012 devlet başkanlığı seçimlerinin ardından da Putin’in Kremlin’e oturacağını vurgulayan Rus yetkili Arhipov, “Şahsi fikrim Rusya’nın büyük kısmı Mart ayında Vladimir Putin’e oy verecek. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği ve Avrasya Birliği gibi oluşumlar yeni fırsatlar doğuruyor. Rusya’ya giren mal rahatlıkla Kazakistan ve Belarus’a götürülebilir. Mal ulaştırma prosedürü daha kolaydır. Özellikle küçük ve orta ölçekli şirketler için bunun olumlu katkısı olur. Türkiye ile Rusya ilişkilerinde bence çok yüksek düzeyde anlayış ve ortklık mevcut. İstatistik ele alındığında görülüyor ki Rusların Türkiye’ye akışı sürekli artıyor. Tabii ulaşımda bazen sorunlar oluyor, insanlar hayatını kaybediyor Türkiye’de. Buna rağmen, Türkiye’de güzel hizmet alıyoruz, bu bizim vatandaşlarımızı memnun ediyor. Hele Mısır ve Tunus’ta meydana gelenlere bakılırsa Türkiye yönünde tatil seferleri daha da artacağa benziyor” ifadelerini kullandı.

İrtibat:

Ali TIRNAVA

TUSKON Rusya Temsilcisi

Tel  :  +7 495 697 97 51
Faks: +7 495 697 97 52
Email : russia@tuskon.org
Web  : www.tuskon.org

Russia, Moscow, 105064
Ul. Zemlyanoy Val Dom.9 Ofis.4085
Citydell Business Center - REGUS