Gazprom: Türkiye yıl sonuna kadar Güney Akım’a izin verecek

13

Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev, Türkiye’nin Güney Akım doğalgaz boru hattı inşaatına Aralık ayı sonuna kadar izin vereceğini belirtti.

Medya genel yayın yönetmenleriyle bir araya gelen Gazprom Başkan Yardımcısı, sorular üzerine Güney Akım boru hattı inşaatına da değindi. Medvedev, “Güney Akım’dan sevkiyatın başlatılması 2015 yılı olarak planlandı. Şu anda Karadeniz’de kapsamlı şekilde araştırmalar başlatıldı. Fakat Türkiye’nin kendi ekonmik sahasından boru hattının inşasına henüz izin vermemesi bu çalışmaları yavaşlatıyor. Türk yönetimiyle yaptığımız görüşmeler sonucunda şunu belirtebilirim ki, Türkiye en yakın zamanda izin vermeye hazır olacak. Bu izin bu yılın sonuna kadar olabilir. Türk tarafı hiç bir özel şart isteğinde de bulunmuyor” dedi.

Rusya 31 Ekim 2010'a kadar Güney Akım doğalgaz boru hattı ile ilgili izinlerin verilmesini bekliyordu. Ancak Türkiye'nin hattın geçeceği alanda sismik ve diğer çalışmalarla ilgili rapor talebi nedeni ile izinler gecikti.

Güney Akım doğalgaz boru hattının inşası ile ilgili İtalyan Eni ve Gazprom Ocak 2008'de ortak şirket kurdu. Alman BASF şirketinin yüzde 15 ve Fransız EdF'nin yüzde 10 ortak olmayı planladığı şirkette, İtalyan Eni'nin hissesinin de yüzde 25'e çekilmesi öngörülüyor. Güney Akım'dan 2015'den itibaren yıllık 63 milyar metreküp doğalgazın Avrupa'ya ulaştırılması planlanıyor. Avrupa Birliği öncülüğünde gerçekleşecek Nabucco doğalgaz boru hattının rakibi olarak değerlendirilen projenin yaklaşık 15-25 milyar euroya mal olması bekleniyor.