Rus şirket son gün başvurdu; nükleerde bir aşama daha geçildi

35

Mersin Akkuyu'da kurulacak nükleer santralin yapımını üstlenen Rus şirketi, başvuru süresinin son günü olan 13 Aralık'tan önce işlemleri tamamladı.

Böylece nükleer santral için belirlenen iş takviminde bir aşama daha geçilirken, santrali kuracak Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ yetkilileri Zaman'a "Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılması gereken tüm başvurular mevcut mevzuat çerçevesinde gerçekleştirildi." bilgisini verdi. Nükleer santral inşaat izin bedeli-ücret gibi ödemelerin de yapıldığı kaydedildi. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) da resmi başvuruyu teyit etti.


Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında 12 Mayıs 2010'da Akkuyu Sahasında Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma imzalanmıştı. Anlaşma kapsamında Ruslar 1.200 megavat (MW) gücünde 4 ünite reaktör kuracak.

Anlaşma, Temmuz 2010'da TBMM'de, Kasım 2010'da Rusya Federasyonu Konseyi'nde onaylandı. Anlaşma gereği, nükleer reaktörleri kurup işletecek Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ'nin ön çalışmaları tamamlayarak inşaat izni için 13 Aralık'a kadar resmi başvuru yapması gerekiyordu. Aksi halde Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşma gereği Rus şirketine yapılan yer tahsisinin şartsız iptali gündeme gelecekti. TAEK yetkilileri, "Herhangi bir sıkıntı yok. Resmi yazı ile bize sordular, biz de cevap verdik. İşlem ve eylemleri bitirdiler, başvuru yaptılar." dedi.