Mondial Group Rusya’da 13’üncü mağazasını açtı, hedef 50 mağaza

1267

Rusya'ya 1990'lı yıllarda kürk ve deri ürünleri satmaya başlayan Mondial Group, Rusya'da 13. mağazasını açtı. Mondial Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Acarlıoğlu Moskova'da mağaza açılışının ardından basına yaptığı değerlendirmede hedeflerinin Rusya pazarında 50 mağaza olduğunu söyledi.

Tataristan’ın başkenti Kazan’da ilk mağazalarını açarak Rusya pazarına giren Mondial Group, başkent Moskova’da Zolotoy Vavilom alış veriş merkezinde açtığı mağaza ile toplam 13 mağazaya ulaştı. Rusya piyasasından fazlası ile memnun olduklarını ifade eden Acarlıoğlu, “Şimdiye kadar deneme ile devam eden mağazacılık süreci oldu. Biz deri ve kürk işini 27 yıldır yapıyoruz. Artık pazarın kolaylıklarını ve zorluklarını, Rus toplumunun giyim kültürünü de öğrendik. 2014’e kadar Moskova’da 5, Rusya genelinde de 50 mağazaya ulaşacağız” dedi.

Mondial Group’un Ruslar’ın tatil merkezi Antalya ve bölgesinde 100’ün üzerinde satış noktası var. 11 ülkeye Türk markası ile ihracat yapan Mondial, daha çok orta ve ortanın üzerinde klasa hitap ediyor. Toplam ticaretinin yüzde 35’ini Rusya ile yapan şirket, St. Petersburg’da yeni bir mağaza, ardından Moskova’da 2 mağaza, Sibirya’nın Novosibirsk kentinde bir mağaza ve Kemerova da bir mağaza şeklinde planlanmasını yapmış durumda.

DTÖ üyeliği Türk girişimcinin önünü açar

Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) kabülünün Türk iş dünyası açısından büyük artıları olduğuna değinen Acarlıoğlu, “Dünyaya entegre olmuş bir Rusya iş adamları için bir takım kolaylıkları da beraberinde getiriyor. Sermaye açısından farklı ortaklık ve işbirlikleri mümkün hale gelecek. Yabancı yatırımcılar açısından hukuki haklar daha güçlü hale geliyor. İş hacmi büyüyecek. Bu Rus iş adamları için de geçerli.” değerlendirmesinde bulundu.

En rahat iş yaptığımız ülke Rusya

Perestroyka sonrası başlayan süreçte iş adamlarında Rusya ile ticarette bir kısım endişeler olduğunu, ancak kendilerinin herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarına değinen Acarlıoğlu, “Farklı ülkelerde işlerimiz var. Rusya en rahat iş yaptığımız ülkelerden biri. İşimizi bizzat yerinde takip ediyoruz. Rusya coğrafi yakınlığını da göz önünde bulundurduğumuzda Türkiye açısından çok önemli bir ülke. Rusya’nın Avrupa ülkelerine göre ticaret açısından çok daha doğru bir destinasyon olduğunu düşünüyorum. Rusya ile ortak ticaret yapan BDT ülkelerini de bu pazarla birlikte görmek gerekir. Bu ülkede ticaret ve yatırım çok doğru. Bu ülke insanı da gidip bizim ülkemizde iş yapıyor. İyi bir ticari sinerji oluşuyor. Belirli bir zamanda 100 milyar dolarlık toplam ticaret hedefinin yakalanabileceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Türk iş adamı yerinde durmuyor

1990’lı yıllarda Rus vatandaşların gelip mal almaya başladıklarını hatırlatan Türk girişimci şu değerlendirmelerde bulundu: “O zaman bunları nerede giyecekler diye şaşırıyorduk. Bize aldıkları ürünleri götürüp Rusya’da sattıklarını söylediler. Bu dönem artık geride kaldı. Türkiye’de iş yapan firmalar her alanda işinin en iyisini yapıyor. Çünkü Türk iş adamı dünyayı geziyor. Çok mobil ve nerede ne olduğunu çok yakından takip ediyor. Rusya’da en şık ve güzel mağazaların arkasında mutlaka bir Türk girişimci var. Biz de hem Rusya hem de BDT ülkelerinde açtığımız mağazaları geziyoruz. Türk markası olmakla gurur duyuyoruz.”

Rusya’da Türk girişimcilerin gelip yatırım yapmalarında ön ayak olmaya devam edeceklerine değinen Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Ali Galip Savaşır da Türk iş adamlarının Rusya’da başarılı olmalarını istediklerini söyledi. Moskova’da 1996’dan bu yana faaliyette bulunan Bosfor restoranın sahibi ve RTİB Yönetim Kurulu üyesi Naki Karaaslan da yaptığı değerlendirmede Antalya’da kalabalık bir misafir heyeti geldiğini, onları ağırladıklarını ve Türk girişmcilerinin her zaman arkasında olmanın kendilerine heyecan verdiğini söyledi.