Türk girişimci Rusya'ya 9 gemi çakıl sattı

325

Giresun Limanı'nda faaliyet gösteren Alkor Barge İnşaat ve Taşımacılık Limited Şirketi şantiye şefi Turan Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'da deniz kenarına inşa edilecek bir tesisin dolgu alanı için kullanılacak çakıl taşı nakliyesi gerçekleştirdiklerini söyledi.


Yaklaşık 7 aydır süren çalışmalar kapsamında bölgeye toplam 9 gemi, çakıl taşı sevkıyatı gerçekleştirdiklerini ifade eden Kılıç, şunları kaydetti:


''Tirebolu ilçesinin Harşıt Vadisi'nde faaliyet gösteren kum ve çakıl ocaklarından temin ettiğimiz malzemeyi gemilerle Rusya'ya sevk ediyoruz. Yaklaşık 7 aydır devam eden çalışmaların 2 yıl kadar devam etmesi planlanıyor. Bölgeye gönderilen çakıl taşını taşıyan gemilerin yük kapasitesi 8 bin 750 ton, ancak herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeme adına gemilere ortalama 7 bin 500 ton yükleme yapıyoruz. ''

Makine mühendisi Kudbettin Kar ise yapılan çalışmanın bölgedeki taş ocağı çalışanlarından nakliye işinde çalışan kamyonculara varana kadar önemli kazanımlar sağladığını kaydetti.