Putin: 1,3 trilyon dolarlık yatırımla Rusya dünyanın en cazip ekonomisi olacak

40

Rusya Başbakanı Vladimir Putin 2015’e kadar ülke ekonomisine 43 trilyon ruble (1,3 trilyon dolar) yatırım yapacaklarını, Rusya’nın 10 yıl içinde iş dünyası açısından dünyanın en cazip ülkesi olacağını söyledi.

Moskova’da düzenlenen “Rusya İş Dünyası” adlı birliğin toplantısına katılan Rusya Başbakanı, yabancı yatırımcı açısından daha şeffaf ve çekici hale gelmesi için yasal düzenlemelerin yapılması emrini verdiğini ifade etti.

2015’e kadar gayri safi milli hasılanın yüzde 25’i, yaklaşık 43 trilyon ruble yatırım planladıklarını kaydeden Putin, “Rakamı anlamanız için bir örnek vermem gerekirse geçen yılın gayri safi milli hasılasına denk. Enflasyon rakamlarında tarihi rekor kırıyoruz. Yılsonunda yüzde 6’nın biraz üzerinde olacak.” dedi.

Sanayinin tüm alanlarında gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini kaydeden Putin, “İşadamlarımızın yeni piyasalarda aktif olabilmesi için gerekenler yapılmalı. İşadamlarımız da ülkelerine karşı sorumluluklarını yerine getirmeli. Vergilerini vermeli ve paralarını kaçırmak için offshore hesaplara yönelmemeli” uyarısı yaptı.

Yeni ekonomik modelle yeni bir ortam oluşturulmasını hedeflediklerini ifade eden Rusya Başbakanı, “Bu çok zor bir görev. Kültürün bir parçası haline gelen yolsuzluğun ortadan kaldırılması gerekiyor.” dedi.

Kişi başına milli gelir yüzde 50 artacak

Rusya Başbakanı Putin ülkenin önümüzdeki 5 yıl içinde ortalama yüzde 6-7 büyüme rakamları gerçekleştirerek dünyanın ilk beş ekonomisi arasına gireceklerini belirtti.

Ülkenin orta ölçekli iş kollarını bir arada tutan “Rusya İş Dünyası” birliğinde konuşan Rusya Başbakanı, diğer gelişmiş ülke ekonomilerinin gerilerken, Rusya’nın büyüyeceğini de ifade etti.

Kişi başına düşen milli gelirin 20 bin 700 dolar seviyesinden yüzde 50 civarında artarak 35 bin dolara kadar çıkacağını hatırlatan Putin, “Bu hesaplamaları Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliği, Kazakistan ve Belarus’la oluşturulan gümrük birliği ve ekonomik birliktelikler dikkate alınarak yapıldı” dedi.