Rusya ile görüşmeler olumlu, İstanbul gazsız kalmayacak

4

Türkiye'nin ilk doğalgaz anlaşmasının 25 yıllık süresi 10 gün sonra doluyor. Kamu ve özel şirketler, İstanbul ve çevresinde gaz krizi yaşanmaması için çalışıyor. Batı hattından gelecek doğalgaza ilave, Silivri yeraltı deposu ile LNG tesisi tam kapasite çalıştırılacak. Özel şirketler, Gazprom'la görüşmelerde sona yaklaştı.


Türkiye'nin ilk doğalgaz anlaşması, 31 Aralık'ta sona eriyor. Enerji Bakanlığı, Rusya ile yapılan anlaşmayı yenilemeyeceğini daha önce açıkladı. Özel sektör ise Rusya ile yeni bir kontrat imzalama konusunda görüşmelerini sürdürüyor. Sektör kaynakları, 2012'den itibaren batı hattından yeni bir anlaşma kapsamında gaz akımının başlayabileceği bilgisini verdi. Aynı kaynaklara göre EPDK'nın açtığı ve olumsuz sonuçlanan lisans süreci, görüşmeleri sonlandırmadı. Rusya tarafı (Gazprom) ile yapılan iki görüşmelerden bir-iki hafta içerisinde olumlu sonuçlar çıkabilir. Sektör kaynakları, görüşmelerin olumsuz sonuçlanması veya uzun sürmesi halinde bile İstanbul ve Trakya bölgesi için herhangi bir gaz sıkıntısı öngörmüyor. Kamu ve özel gaz ithalatçıları, muhtemel krizi önlemek için çözüm üzerinde çalışıyor.


Başta İstanbul olmak üzere Trakya bölgesinin gaz ihtiyacını karşılamak için çözüm arayışları sürüyor. Özel şirketler, Rusya ile yeni bir kontrat anlaşmasını konuşurken doğalgaz pazarının yaklaşık yüzde 85'ini elinde bulunduran kamu şirketi BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ), herhangi bir gaz sıkıntısı yaşanmaması için tedbir alıyor. BOTAŞ kaynaklarından alınan bilgiye göre, 1 Ocak'tan itibaren batı hattında 6 milyar metreküplük doğalgaz akışı sonlanacak. İlk planda batı hattından maksimum kapasite ile gaz çekişi yapılacak. Silivri'deki yer altı deposu ile Marmara Ereğli'deki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tesisi de, tam kapasite hazır halde tutuluyor. Ayrıca İzmir'deki EGEGAZ LNG tesisi için de görüşme yapılıyor. Acil ihtiyaçlar için spot piyasadan LNG temini için de yoğun bir görüşme trafiği söz konusu. BOTAŞ ve özel sektör kaynakları, kamu ve özel şirketlerin getirdiği doğalgaz dikkate alındığında İstanbul ve Trakya bölgesi için herhangi bir arz sorunu yaşanmayacağı tahmininde bulundu. Ankara'da BOTAŞ ve özel şirketlerin dışında Enerji Bakanlığı ve EPDK da konuyu yakından takip ediyor.