Rusya, döviz kontrollerini azalttı; dolar 31,56 ruble

34


Enflasyon hedeflerini tutturmaya çalışan Rusya Merkez Bankası, rublenin işlem bandını genişleterek, döviz kontrollerini gevşetti. Rusya Merkez Bankası, enflasyon hedeflerini tutturmaya odaklandı ve rublenin işlem bandını bu yıl ikinci kez genişleterek, döviz kontrollerini gevşetti.


Rusya Merkez Bankası dün rublenin, dolar-euro sepetine karşı değerini 5'ten 6'ya çıkartarak, işlem koridorunu genişletti. Banka aynı zamanda işlem bandını 0.05 ruble hareket ettirerek 500 milyon dolardan 600 milyar dolara çıkarmak için gereken kur müdahalesindeki hacimleri de azalttı.

Merkez bankasının başkanı Sergey Ignatiev, rublenin daha serbest işlem görmesine izin vererek, bankanın önümüzdeki 3 yıl içinde enflasyon hedeflerini tutturma sözü verdi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin geçtiğimiz hafta Rusya'da tüketici fiyatları artışının bu yıl, Sovyetler Birliği'nin çöküşünden bu yana en düşük seviyesine işaret ederek yüzde 6.3 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Rusya Merkez Bankası'nın resmi açıklamasında, "rublenin esnekliğinin bu hamlelerle artırılması, bankanın fiyat istikrarını sağlamak için yürüttüğü para politikasının etkisini yükseltecek" denildi.

Rus rublesi dün dolar ve euro karşısında yüzde 0.8'er değer kaybederek sırasıyla 31.3800 ve 40.9825 seviyelerine geriledi. Ruble, dolar-euro sepeti karşısında yüzde 0.6 düşüşle 35.7011'e geriledi.

Rusya Merkez Bankası, enflasyonu 2012'de yüzde 5-6'ya, 2013'te yüzde 4.5-5.5'e ve son olarak 2014'te yüzde 4-5 aralığına indirmeyi hedefliyor.