Putin emri verdi; Rusya Güney Akım inşaatına 2012 sonunda başlıyor

16

Türkiye’nin “Güney Akım” doğalgaz boru hattının kendi ekonomik sahasından geçişine izin vermesinin ardından Rusya inşaat çalışmalarına başlıyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Gazprom Başkanı Aleksey Miller’le görüşmesinde Türkiye’nin izin vermesi ile birlikte projede önemli bir adım daha atıldığını ve inşaat çalışmalarının 2012 sonunda başlamasını istedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ı önceki gün kabulünde Putin, Türkiye’yi tüm sözlerini yerine getiren “güvenilir ortak” olarak ilan etmiş ve verilen izni “yılbaşı hediyesi” olarak değerlendirmişti.

Türkiye’nin kendi ekonomik sahasından Güney Akım doğalgaz boru hattının geçişine izin vermesini inşaatın başlaması açısından önemli bir adım olarak değerlendiren Miller de, “Proje olarak 2012 sonuna kadar tüm fizibilite çalışmaları tamamlanıyor. 2013’de inşaata başlarız ve 2015 sonunda biter. Aralık 2015’de ilk doğalgazı Avrupa ülkelerine vermeye başlarız” dedi.

Bunun üzerine Rusya Başbakanı inşaatın 2012’de ya da en geç yıl sonunda başlamasının daha iyi olacağını kaydetti. Miller de ellerinden geleni yapmaya çalışacakları sözünü verdi.

Rusya’dan Bulgaristan’a kadara uzanan doğalgaz boru hattının denizin altında geçecek kısmı ile ilgili maliyetleri soran Putin’e, Miller, “Uzunluk toplam 925 kilometre olacak. Yıllık kapasitesi de 63 milyar metreküp olarak öngörülüyor. Tahmini fiyat ise 10 milyar Euro” cevabını verdi. Kara üzerinden yapılacak boru hattının maliyetinin de 6,5 milyar Euro olacağını ifade eden Miller, toplam maliyetin 16,5 milyar Euro’ya ulaşacağını kaydetti.

Miller hattın masraflarının ortaklar arasında paylaştırılacağını, yüzde 50 Gazprom, yüzde 20 İtalyan Eni, Fransız EDF yüzde 15 ve Alman Wintershall'de yüzde 15’ini karşılayacağını aktardı.

Tüm ülkelerin hükümetlerearası anlaşmaları imzaladığını kaydeden Miller, “Şirketlerin oluşması ile ilgili de tüm anlaşmalar imzalandı. 2015 sonunda doğalgaz sevkıyatının başlamasının önünde herhangi bir sorun görülmüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Miller Ukrayna ile de görüşmelerin devam ettiğini, Kiev’in yıllık 9 milyar dolar civarında bir indirim beklediğini aktardı. Gazprom Başkanı’na göre Ukrayna ile müzakereler yıl başından sonra da devam edecek.