Rusya altın-döviz rezervlerinin yanısıra stratejik petrol rezervi oluşturuyor

180

Rusya yönetimi  ülkenin altın-döviz rezervlerine ek olarak petrol rezervleri meydana getirmeye hazırdır. Enerji Bakanlığının siparişi üzerine eksperler tarafından Rusya’da stratejik hammadde rezervlerinin meydana getirilmesini öngören proje hazırlandı.Yeraltı depolarında on milyonlarca ton petrol korunması planlanıyor. Bu petrol teknogen kazalar ve dünya piyasasında ciddi krizlerin yer alması durumunda ve iç piyasadaki fiyatlara etki yapmak amacı ile kullanılabilecek.

Rusya diğer ülkelerden örnek alarak kara gün için petrol rezervleri  meydana getirmeye hazırdır.  Enerji ve finans Enstitüsünde hazırlanan projede 15 milyon ton petrol  stok edilmesi öngörüldü. Bugün Rusya günde 650 bin tonu aşkın petrol ihraç ediyor. Demek yaklaşık 20 günde ihraç edilen petrol miktarına denk petrol rezervleri oluşturulacak. Bu da üretici ülkeler için dünya standartlarına uygun gelen rezervlerdir. “Arbat kapital” yatırım şirketinden eksper Vitaliy Gromadin ise bir kaide olarak böyle rezervlerin tüketici ülkeler tarafından oluşturulduğu kanısını belirterek şunları söyledi:

Tüketici ülkeler 3 ay içinde talebi karşılamak yeteneğinde olan petrol rezervlerini stratejik olarak nitelendiriyor. Bu rezervler petrolün fiyatına etki yapabiliyor. Stratejik petrol rezervleri, Petrol üreticisi ülkeler Örgütüne karşılık olarak meydana getirildi ve bu örgütün kotalarına karşı mücadelede oldukça etkili bir araç rolünü oynadı. ABD’nin yaklaşık 100 milyon tonluk stratejik petrol rezervleri vardır.

ABD gibi Rusya da petrol rezervlerini yeraltı depolarında korumak niyetindedir. Fakat petrol mahsus yapılan rezervuarlarda korunmıyacak. Böyle yeraltı rezervuarlarının yapımı  çok büyük harcamalar isterdi. Petrol doğal boşluklarda, örneğin eski tuz ocaklarında korunabilir. Bu da ciddi yatırım yapılmasını gerektirecek. Çok büyük miktarda petrolün iç piyasadaki fiyatlarla bile satın alınması, 4 milyar dolardan fazla ister. Bundan başka donatım ve altyapıya harcamalar yapılması gerekecek. Fakat eksperlerin kanısınca petrol rezervlerinin ustalıkla kullanılması durumunda fiyatlardaki dalgalamalar sayesinde bu masraflar karşılanabilir. Petrol, giderek daha büyük boyut alan piyasada satılmalıdır ve düşmekte olan piyasada satın alınmalıdır. Bundan başka petrol kıtlığı oluştuğu takdirde iç piyasaya etki yaparak fiyatları düşürmek mümkün olacak.

İlgili projeyi hazırlayanlardan biri, Enerji ve finans enstitüsünden eksper Sergey Kondratyev projedeki ticari bileşeninin o kadar önemli olmadığı fikrini belirterek şunları söyledi:

Şimdi büyük miktarda stok edilen petrol mamulleri satıldığı gibi  stok edilecek ham petrol da belirli petrol kıtlığının oluşması durumunda satılmalıdır. Bu petrol piyasadaki bedeline uygun fiyatla satılacak.

Rusya’da petrol rezervlerinin oluşturulmasını öngören proje tüm ilgili dairelerde ekspertizden geçirilecek,Ondan sonra bu belge onaylanmak üzere hükümete sunulacak. Eksperler emindirler ki bu, sadece zaman meselesidir.