Rusya'dan ABD'ye DTÖ uyarısı

17

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin soğuk savaş dönemine ait ticaret yasasını değiştirmemesi halinde Dünya Ticaret Örgütü'ndeki (DTÖ) yükümlülüklerine uymayacakları uyarısında bulundu.

Lavrov, bugün düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin ABD'nin Jackson-Vanik kanunuyla ilgili sorusu üzerine yaptığı açıklamada, ABD'nin ayrımcı yasaları kaldırması gerektiğini belirterek, ''Jackson-Vanik yürürlükte kaldığı sürece Rusya da bir DTÖ üyesi olarak yükümlü olduğu taahhütlerine uymayacaktır'' dedi.

Jackson-Vanik yasasının soğuk dönem savaşı argümanlarından olduğunu kaydeden Lavrov, ''Amerika'daki iç sorunlar yüzünden yasa hala yürürlükte kalmaya devam ediyor'' ifadesini kullandı.

ABD'nin 1974 yılında kabul ettiği Jackson-Vanik yasası Rusya ile normal ticari ilişkiler statüsü kurulmasını engelliyor. İki ülke ticareti önünde uzun yıllar tıkanıklığa neden olan yasa Sovyetler Birliğinin özellikle Yahudilerin göç etmesine izin vermesi için baskı aracı olarak kullanılmıştı.

Amerikalı işadamları ve mevcut ABD yönetimi uzun süreden beri bu yasanın iptal edilmesi için Kongre'de lobi faaliyetinde bulunmasına karşın Cumhuriyetçilerin Rusya ile başka konularda koz olarak kullanılması için kaldırılmasına karşı çıkmasından dolayı sonuç elde edemediler.