Medvedev’in Skolkovo projesi Türk firmalarını bekliyor

72
Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in Moskova yakınlarda inşası başlayan “Rus Silikon Vadisi” Skolkovo projesi çalışmalarına Türk inşaat firmalarını bekliyor. Cihan Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Türk Megaron şirketi Genel Müdürü Kayhan Öztürk, “Biz, çevre dostu ve yeşil sertifikalı binaların yapımı açısından kaliteli inşaat çalışmalarına imza attık. Ve Sayın Medvedev’in Skolkovo projesinde de bu çalışmalarımızla katılacağız” dedi.

Moskova’da Novotel Oteli’nde Rus-Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) katkılarıyla düzenlenen “Çevre Dostu Yeşil Bina Sertifikaları Bilgilendirme” başlıklı seminerde konuşan Öztürk, çevre açısından söz konusu inşaat yapıtlarının dünyada giderek yaygınlaştığına işaret etti. Rusya’da faaliyet gösteren 55 Türk inşaat firma temsilcisinin katıldığı seminerle ilgili Cihan’a bilgi veren Öztürk, “Türk inşaat firmalarının yeni teknolojileri Rusya’ya adapte çalışmaları ile ilgili görüş alışverişinde bulunuyoruz. Çevre dostu ve yeşil sertifikalı binalarla ilgili bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bizim kullandığımız sertifikalar gelişmiş ülkelerde yaygın olan Leed ve Breeam sertifikaları. Konuştuğumuz Türk işadamlarının bu sertifikalara büyük ilgi duyduğunu bizzat görüyoruz. Ama bunlardan yararlanırken mutlaka kapsamlı bir araştırmaya ihtiyaç var. Onlara bu sertifikalarla nasıl çalışılması gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz. Bu ilk seminer ve inanıyoruz ki bundan sonra da böyle etkinliklere devam edeceğiz” dedi.

Skolkovo projesine katılacak olan Türk firmaları için bu tür etkinliklerin faydalı olacağını kaydeden Megaron şirketi Genel Müdürü, “Moskova City isimli en büyük projenin yüzde 80’inini Türk inşaat şirketleri yapıyor. Bu büyük başarı. Aynı başarıyı şimdi de sayın Medvedev’in Skolkovo projesinde ortaya koymamız lazım. Skolkovo projesinde ihaleler açıldığı zaman Türk firmaları olarak katılacağız. Güçlü şekilde ve en iyi modern teknolojiyle yer alacağız. Buradaki yeşil bina sertifikatıyla ilgili anlattığımız bilgilendirmeler bu açıdan faydalı. Bizim firma Rusya Yeşil Bina Konseyi üyesi. Tüm ilgili yazışma ve haberleşmeler bize de geliyor. Bu bağlamda Skolkovo projesinde bizlere çok iş düşeceğine inanıyorum” dedi.

Skolkovo projesi çerçevesinde yaklaşık bir milyon metrekare konutun inşa edilmesi planlanıyor. Medvedev daha önce yaptığı bir konuşmada Skolkovo projesinin Rusya’nın inovasyon sektöründe uygulayacağı en büyük proje olması gerektiğini kaydetmişti. Kremlin proje çalışmalarında Rus ve yabancı yatırımcıları ileri teknoloji alanında işbirliği yapmaya davet etmişti.