Putin, Rossiya Hotel’in yerine park yapılması önerdi

52

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Kremlin’in karşısında yer alan ve yıkılan Rossiya Hotel’in yerine park yapılmasını önerdi. Rusya Başbakanı parlamentonun iki kanadının da buraya taşınması, otel ya da başa ticari amaçlar için mekanın kullanılmasına sıcak bakmadığını söyledi.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’le birlikte alanda incelemelerde bulunan Rusya Başbakanı, “Moskovalıların kullanımı için park alanı olması düşüncesi var. Moskova merkezde tüm park alanları yok edildi” dedi.

Putin’in düşüncesini desteklediğini ifade eden Sobyanin, bu alternatifin daha isabetli olduğunu kaydetti. Şehir yönetiminin iş ofisi ve otel alternatifi ile iki parlamento binasının buraya taşınması gibi alternatifler üzerinde çalıştığını hatırlatan Sobyanin, iki projenin de yaklaşık 400 bin metrekarelik bir inşaat alanı öngördüğünü belirtti.

İki alternatifin de ek trafik problemi oluşturacağına değinen Moskova Belediye Başkanı, “Şimdi bu bölgeye araçla ulaşmak imkansız olacak. Bunun yerine park ve konser salonu inşa etmek daha doğru olabilir. 11 hektarlık alan park ve 1,5 hektarlık alana da bir konser salonu. Bu çok mantıklı olabilir” öngörüsünde bulundu.

Projenin Moskova halkı ile de tartışılmasını isteyen Rusya Başbakanı, “Eğer proje kabul edilip, uygulanırsa Kremlin görüntüsü de açılmış olur” önerisinde bulundu.

The Moscow Times’ın haberine göre, Kremlin’in hemen yanı başına 1967’de inşa edilen otelin yerine 2 bin odalı yeni bir otel kurulması için 2006’da anlaşma sağlanmıştı. Kaçak oligarklardan Şalva Şigirinski’nin sahibi olduğu şirket ST-Development 2008’de iflas etmesinin ardından proje de yarım kaldı.

Penny Lane Emlak Şirketi’nden Maksim Julikov’a göre Moskova’nın en pahalı arazisi olan alanın bir metrekaresinin değeri 30 bin dolar. Toplam değeri ise arazinin 250 milyon doların üzerinde.

Alanın parka dönüştürülmesi durumunda önemli bir gelirden mahrum olacak şehir yönetimi, proje için masraf da yapmak zorunda kalacak. Parkın 3-4 yıl gibi bir süre içinde tamamlanması da öngörülüyor.