Rusya'nın ikinci büyük bankası VTB, Türkiye'de yatırım planlıyor

186

Sberbank ve Renaissance Capital'in ardından Rusya'nın ikinci büyük bankası VTB de rotayı Türkiye'ye çevirdi.

Avrupa büyümeyle, ABD işsizlikle mücadele ederken küresel ekonomide yıldızı parlayan Türkiye, Rusların gözdesi oluyor. Geçen yıl yaklaşık 4 milyon Rus'un akınına uğrayan Türkiye, şimdi de finans şirketlerinin gözdesi durumunda. Her fırsatta Türkiye'den banka almak istediklerini açıklayan ülkenin en büyük bankası Sberbank ve yatırım devi Renaissance Capital'e şimdi de bankacılık devi VTB eklendi.

45 bin çalışanı ve 150 milyar dolarlık aktifiyle ülkenin en büyük ikinci bankası olan VTB'nin yatırım şirketi VTB Capital, Türkiye'yi radarına aldı. VTB Capital, Doğu ve Orta Avrupa ile Ortadoğu-Afrika pazarlarında büyümeyi planladığını açıklarken ilk adımı ise bölgeyi yakından takip eden Merrill Lynch'ten Ozan Özkural'ı kadrosuna kattı.

ML'DEN BAŞKAN YARDIMCISI TRANSFER ETTİ

Türkiye'ye geleceğini açıklayan Rus devlerinin stratejilerinde ilk aşamayı Türk yönetici arayışı oluşturuyor. VTB Capital Londra'daki piyasanın önemli isimleri arasında yer alan Bank of America, Merrill Lynch'in Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Borç Sermayeleri Piyasalar Başkan Yardımcısı Ozan Özkural ile masaya oturdu ve anlaştı.

Ağustos 2011'de de Türkiye'de para ve sermaye piyasalarının yanında birleşme-satın alma işlemleriyle gayrimenkul sektöründe aktif rol oynamak isteyen Renaissance Capital, önce Credit Suisse'te 13 yıllık yatırım bankacılığı tecrübesi bulunan Saydam Salaheddin'i transfer etti. Rus şirket ardından birkaç ay sonra Kasım 2011'de Mira Menkul Değerler'i satın alarak Türkiye'ye hızlı adım atmıştı.