Rusya’dan Kıbrıs Rum Kesimi’ne 1,3 milyar Euro daha transfer edildi

7

Güney Kıbrıs’ın Rusya’dan aldığı 2,5 milyar Euro’luk kredinin ikinci taksidi 1,3 milyar Euro da Rum Merkez Bankası’nın kasalarına girdi. Rusya ile yıl başından önce anlaşma imzalayan Rum kesimi 590 milyon Euro’luk ilk bölümü yıl başından önce transfer edilmişti.

Kıbrıs Rum Kesimi Maliye Bakanı Kikis Kazamias ve Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Sergey Storçak arasında imzalanan anlaşmaya göre 4,5 yıllığına verilen kredi de yıllık faiz yüzde 4,5 olacak.

Yunanistan’da yaşanan borç problemi ve ekonomik kriz nedeni ile zor günler yaşayan Rum Kesimi’nin yardımına koşan Rusya, üçüncü taksidi de Mart ayında transfer edecek.

Kıbrıs Rum Kesimi Maliye Bakanı Kikis Kazamias daha önce yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’nden herhangi bir yardım talebinde bulunmayacaklarını ifade etmişti.

Uluslar arası derecelendirme kuruluşu Fitch, Kıbrıs Rum Kesimi’nin kredi notunu Mayıs ayında AA-’den A-’ye indirmişti. Moody’s de Temmuz’da Kıbrıs Rum Kesimi’nin notunu A2’den Baa1’e indirmiş ve gelecekte daha da düşürülebileceği konusunda uyarmıştı.

Rossiyskaya Gazeta’ya açıklamada bulunan Rusya Ekonomik Politikalar Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Aleksey Vedyov, Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs Rum kesimine kredi vermediğini iddia ederk, “Bugün AB’de Kıbrıs’ın dışında daha fazla sorun var. O yüzden mali yardım için Rusya’nın kapısını çaldı. Bizimle bu konuda anlaşmak daha kolay. Rusya’nın Kıbrıs’ta kendi çıkarları söz konusu. Öncelikle bu ada dünyanın en başlıca offshore bölgelerinden biri” değerlendirmesinde bulunmuştu.