Putin’den liberal açılım; iş dünyasında devletin kontrolü sınırlandırılmalı

8

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Vedomosti gazetesine yazdığı makalesinde devletin iş dünyası üzerindeki kontrolünün sınırlandırılması gerektiğini söyledi. 4 Mart’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin ardından Kremlin’e dönüşüne kesin gözü ile bakılan Putin’in tespitleri, iş dünyasının geleceğini yakından ilgilendiriyor.

“İş dünyası üzerindeki devlet kontrolü” anlayışının tamamı ile değişmesi ve devletin bu fonksiyonlarının sınırlandırılması gerektiğini savunan Putin, “İş dünyası açısından yeni anlayış ‘iyi niyet karinesi’ üzerine kurulmalı… İyi niyetli girişimciler için elverişli şartların oluşturulması, ahlaksızların oluşturacağı risklerden daha önemli” dedi.

Sistematik rüşvet ve şeffaf olmayan yapılar nedeni ile iş dünyası açısından uzun vadeli yatırımlar açısından hala elverişli şartların oluşturulamadığına değinen Putin, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in inisiyatifi ile başlatılan reformlardan gözle görülür sonuçlar alınamadığı eleştirisi getirdi.

Kazakistan’ı örnek gösterdi

Elverişli iş ortamı açısından Kazakistan’ın 47, Rusya’nın 120’inci sırada olmasını hatırlatan Rusya Başbakanı, “Kazakistan bizim için örnek model olabilir. Dünya Bankası iş ortamı açısından Kazakistan’ı 47’i, Rusya’yı ise 120’inci sırada gösteriyor” bilgisini verdi.

Özelleştirmenin teşvik edilmesi gerektiğine değinen Putin, “Hükümet devlet şirketlerindeki hisselerini önümüzdeki birkaç yıl içinde azaltacak. Her bir şirket için yeniden organizasyon çalışmaları yapılıyor… Rusya Teknoloji, Rosatom, Rosavtodor ve daha pek çok şirket değerlendirme içinde” açıklamasında bulundu.

Hammaddeye dayalı iş yapan şirketlerde devlet hisselerinin azaltılacağını ifade eden Rusya Başbakanı, savunma sanayi ve diğer alanların da özelleştirmeye açılacağı belirtti.

Putin’e göre ülkenin kalkınabilmesi için ileri teknoloji ve inovasyon hedefli yatırımlara ihtiyaç var.