Rusya hükümetinden DTÖ’den zarar görecek sektörlere destek sözü

3

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliğinin ardından zarar görecek sektörlere hükümetin gerekli desteği sağlayacağı sözü verdi.

18 yıldır DTÖ’ye üye olmak için bekleyen Rusya örgüte yıl sonunda kabul edilmişti. DTÖ üyeliğinin uygulamaya başlayabilmesi için Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’nın onayı bekleniyor.

Tarım ve Ekonomi Bakanlıklarının zarar görme ihtimali olan sektörler üzerinde çalışma yaptıklarını kaydeden Şuvalov, “Anlaşmanın onayının Temmuz sonuna kadar tamamlanması gerekiyor. Zarar gören sektörlerin kayıpları telafi edilecek” dedi.

Rusya’nın Uzak doğu bölgesi Petropavlovsk-Kamçatski kentinde incelemelerde bulunan Şuvalov, “Daha az rekabet şansı olan sanayi sektörleri, örneğin şeker üretimi desteklenecek. Tarım makine sanayi. Kutu açıldığında ne kadar zarar olacak göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Tüm bakanlıkların kendi sektörleri ile ilgili bir çalışma yaptıklarını ve Mart sonuna kadar bu raporların bir araya getirileceği bilgisi veren Şuvalov, “Hükümet rapor üzerinde çalışacak. Büyük bir ihtimalle Mayıs ayında bunu sonuçlandırırız” şeklinde konuştu.

Rusya DTÖ’ye girmek için 1993’ten bu yana devam eden müzakerelerlerde farklı gerekçelerle görüşmeler bir çok kez kesilmişti. 2008 Ağustos ayında Gürcistan’la yaşanan savaş ise Rusya’nın DTÖ üyeliğinin önündeki en büyük engel oldu. İsviçre’nin aracı olması ile Tiflis ve Moskova arasında sorun aşılırken, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri daha tüm dünya ile entegre oluyor.