Putin yatırımcı için Rusya’yı 100 adım ileri taşıyacak

14

Rusya Başbakanı Vladimir Putin iş dünyasının çevre koşulları açısından dünyada 120. sırada bulunan Rusya’yı, 100 adım atarak 20. sıraya taşıyacakları sözünü verdi. Dünya ekonomisinde halen resesyon riski olduğunu ifade eden Putin, pozitif ve negatif iki ayrı senaryo çizdi.

Rusya 2012 ekonomik forumunda konuşan Rusya Başbakanı, “Biz önümüzdeki birkaç yılda iş dünyası açısından en cazip ülkeler listesinde önemli ilerleme sağlayacağız… 120. sıradan 100 adım ilerleyerek 20. sıraya çıkacağız” dedi.  

Rusya’nın bu hedefe ulaşabilmesi için enerji alt yapı çalışmaları için harcanan zaman dörtte üç, vergi kontrol ve uygulamaları için harcanan zaman üçte iki ve gümrük kontrolleri için harcanan zaman yedi kat hızlanacak. Yatırımcılar lisanslarını mevcut uygulamadan beş kat daha hızlı alabilirken, doldurulması gereken belgeler de en az üçte bire indirilecek.

Rusya’yı dünyanın en büyük beş ekonomisinden biri yapacakları sözü veren Putin, “Rusya dünyanın en büyük altıncı ekonomisi. Sonunda ilk beşe girmek için her türlü alt yapı çalışmalarını hızlandırıyoruz.” dedi.

Küresel ekonomide halen resesyon riskinin devam ettiği ve sorunun çözümünün uzun vadeli olduğu uyarısı yapan Putin iki ayrı senaryo çizdi: “Mevcut problemlerin daha da kötüye gittiği, ulusal ve uluslar arası bazda zor kararların alınamadığı negatif senaryo. Yüksek borç, koruma duvarlarının artması, ticaret savaşları, siyasi istikrarsızlık ve orta sınıfın tamamlı ile yok edildiği olumsuz tablo.”

İnsanı öne çıkaran, istihdam sağlayan ekonomik modele dönülmesi gerektiğini kaydeden Rusya Başbakanı, “Sabun köpüğü gibi şişirilen ekonomik yapılar yerine, gerçekçi ve reel tablolara dönüşün yaşanmasını” pozitif senaryo olarak değerlendirdi.

Rusya’nın G8 içerisinde 2011’de yüzde 4 büyüme ile lider olduğunu, yüzde 6 enflasyon rakamı ile son 20 yılın rekorunu kırdığını hatırlatan Putin, 2011’de bütçenin yüzde 1 artı ile kapattığını, bu yıl ve gelecek yıl yüzde 1’leri bulmayacak açık beklendiğini söyledi. Kamu borçlarının gayri safi mili hasılanın yüzde 10,4’ü seviyesinde olduğunu hatırlatan Putin, Avrupa’da bir çok ülkenin yüzde 50’nin üzerinde olduğunu, Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerde ise bu oranın yüzde 100 seviyesini aştığını hatırlattı.