Rusya’dan Avrupa’ya doğalgaz arzı normale döndü

5

Rusya’nın enerji devi Gazprom geçen hafta Avrupa sevkiyatında yüzde 10 civarında bir azalma yaşandığını, ancak şimdi tüm arzın normale döndüğünü açıkladı.

Gazprom Başkan Yardımcısı Andrey Kruglov geçen hafta genel olarak kısmi bir azalma olduğunu kabul etti ve bunda aşırı soğuklar nedeni ile artan doğalgaz talebinin etkili olduğunu söyledi.

Kontratlarda var olan miktar kadar sevkiyata dönüldüğünü ifade eden Gazprom yetkilisi, “Dış ülkelerin talepleri ile ilgili oranlar aynen karşılanıyor. Ancak ek taleplere ise şimdilik olumlu cevap veremiyoruz” uyarısı yaptı.

Gazprom yetkilisi geçen yıla oranla günlük üretimin 300-400 milyon metreküp artarak 1,6 milyar metreküpe çıktığını kaydetti.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Gazprom yetkilileri ile görüşmesinde önceliğin yerli tüketicilerin taleplerinin karşılanması olduğunu, Avrupalı müşteriler için de ellerinden gelenin yapılmasını istemişti.

Avusturya, Polonya dahil 9 avrupa ülkesi yüzde 30 civarında doğalgaz alımlarında azalma yaşadıklarını açıklamıştı. Gazprom Export Başkanı Aleksander Medvedev ise sorununun Ukrayna’dan kaynaklandığı, transit sevkiyatın sağlıklı işlemediği savunması yapmıştı.

Gazprom sözcüsü Sergey Kupriyanov da yaptığı açıklamada zor günlerin geride kaldığını, Avrupa ülkelerine sevkiyatın kritik seviyede olmadığını ve arzın güvenli bir şekilde sağlandığını söyledi.