Rusya’ya 2011’de 14 milyon göçmen geldi

142

Rusya Federal Göçmen Servisi (FMS) 2011’de Rusya çoğunluğu Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden olmak üzere toplam 14 milyon göçmen geldiğini açıkladı. Göçmen Servisi Başkanı Konstantin Romodanovski düzenlediği basın toplantısında Rusya’ya gelen göçmenlerin 9,7 milyonunun da eski Sovyet ülkelerinden olduğunu söyledi.

Resmi göçmen nüfusun 2,7 milyonu Ukrayna’dan, 2 milyonu Özbekistan’dan, 1,5 milyonu Kazakistan’dan ve 1 milyonu da Tacikistan’dan. Azerbaycan, Moldova, Kırgızistan ve Ermenistan’dan gelen göçmen nüfus ise her bir ülke için 500 bin civarında.

FMS resmi internet sayfasında açıklanan rakama göre ise 2011’de Rusya’ya gelen göçmen nüfus 10 milyon civarında. Bu rakam da 2010’a göre 810 bin daha fazla.

FMS 2011’de kaçak yollarla ülkeye giriş yapan 220 bin kişiyi tespit etti. Bunlardan 76 bini gönüllü olarak ülkeyi terk ederken, 29 bin kişi ise sınır dışı edildi. 428 göçmen kriminal suçlara karışırken, 218 bin göçmen ise idari ihlalleri nedeni ile cezaya çarptırıldı.

Göçmen yasalarını ihlal edenlere yönelik daha sert ceza uygulanması için çalıştıklarını ifade eden Romodanovski, mevcut yasaya göre ihlallerin tekrarlanması durumunda göçmenlerin sınır dışı edilebildiği hatırlatıldı. Sınır dışı edilenlerle ilgili Rusya’ya giriş yasakları ise 3 yıldan 5 yıla çıkarılacak.

Yasal olmayan yollarla göçmenlerin ülkeye getirilmesini organize edenlere verilecek hapis cezası ise 5 yıldan 10 yıla çıkarılacak. Kamuda çalışacak yabancı işçiler için ise Rusça sınavını geçmeleri zorunluluğu geliyor.

Rusya genelinde 5 bin civarında çalışanları olduğunu kaydeden Romodanovski, tüm kaçak göçmenleri tespit etmelerinin zor olduğunu da söyledi.