Rusya'nın inşa edeceği Akkuyu nükleer santrali bölgenin umudu oldu

430

Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Beldesinde kurulacak nükleer santral bölge halkının umudu oldu.

Nükleer santralin kurulmasından dönüş olmadığını anlayan çevre köylerdeki muhtarlar ve belediye başkanları santralde yapılacak istihdamdan bölge halkının yararlandırılmasını istedi.

Daha önce nükleer santralin beldelerine yapılmasını istemeyen Büyükeceli Belediye Başkanı Mehmet Kale, inşaat döneminde 12 bin kişinin çalışacağı nükleer santralde çalışacakların ilk önce Gülnar ve köylerindeki işsiz insanların yararlandırılması gerektiğini söyledi.

Kale, "Riski bölge olarak biz taşıyorsak bizimde bazı isteklerimiz olacaktır" dedi. Nükleer santrali yapacak Akkuyu NGS A.Ş tarafından Büyükeceli Beldesinde çevre köylerdeki muhtarlar ve belediye başkanları için belediye sosyal tesislerinde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Büyükeceli Belediye Başkanı Mehmet Kale'nin öncülük ettiği toplantıya Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan, Taşucu Belediye Başkanı Yaşar Açıkbaş ile çevre köylerden gelen çok sayıda muhtar katıldı. Toplantıya katılan muhtarlar, yetkililerden nükleer santralin çevreye ve bölgeye zararının olup olmadığı konusunda bilgi aldı. Akkuyu NGS Mersin Bilgilendirme Ofisi Müdürü Faruk Uzel, halka rağmen bu projeyi yürütmek gibi bir amaçlarının olmadığını söyledi.

2023 yılına kadar sürecek bir inşaat sürecinin bulunduğunu ifade eden Uzel, en fazla işçinin çalıştığı dönemde 12 bin kişinin çalışacağı kaydetti. Bunun ise bölgedeki tüm insanların çalışacağı anlamına geldiğini belirten Uzel, "Önümüzdeki yıl bunu göreceksiniz her geçen gün çalışan sayısı artacak ve Büyükeceli gelişerek bir cazibe merkezi haline gelecek." dedi.

20 milyar dolar olarak öngörülen projenin Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük bütçeli projesi olduğuna dikkat çeken Uzel, "Bu bütçenin en az yarısı Türkiye'de harcanacak. Özellikle bu bölgenin imkanları ile karşılanacak. Yani Rusya'dan çok teknik ayrıntılar elbette gelecek ama beton gelmeyecek demir gelmeyecek." diye konuştu.

Daha önce nükleer santrale değil beldelerinde yapılmasına karşı olduğunu belirten Büyükeceli Belediye Başkanı Mehmet Kale, artık konunun kendilerini aştığını söyledi.

"Devletimizin büyükleri buraya nükleer santralin yapılmasına karar vermişler" diyen Kale, Ülkenin milli çıkarları ön planda olduğu için kişilerin düşüncesinin çokta önemli olmadığı düşüncesi ile buraya nükleer santralin yapılmasına karar verildi. Artık bizim ve bölge halkının fikirlerinin çokta önemli değil" şeklinde konuştu. Bölgedeki muhtarlardan her gün iş konusunda her gün telefonlar aldığını anlatan Kale şunları söyledi: "Başkanım Nükleer Santral ne zaman başlayacak ne oldu benim şöyle bir yakınım var işte kasabamızda şu kadar insan işsiz. Şimdi Gülnar'ın ve çevrenin coğrafi yapısı gereği çok büyük arazilere sahip insanlar değiliz. Genelde işçi olarak çalışmayı hedefleyen insanlarız. Elimizin ekmeğini yiyoruz." şeklinde konuştu.

Projenin buraya yapılması nedeniyle kendilerininde isteği olacağını anlatan Kale şöyle devam etti: "Şu andan itibaren mademki bu proje buraya yapılacak bütün riski bölge olarak biz taşıyorsak bizimde bazı isteklerimiz olacaktır. Bu isteklerimize Rus yetkiler söz verdi yerine getirecekler. Bizim bölgemizde atom nükleer fizik mühendisi olmadığı için bunları niye dışarıdan getiriyorsunuz deme şansına sahip değiliz. Yalnız burada bir bahçıvan alınacaksa bu bizim insanımız olacak. Burada bir iş yapılacaksa bizim esnafımız yapacak."

Bir köy muhtarının santralin çevreye vereceği zararı konusunda açıklama yapan Akkuyu NGS Bilgilendirme Başkanı Eyüp Lütfi Sarıcı ise nükleer santral kendi kendini koruyabilecek aktif ve pasif sistemle güvenliğini sağlayacağını bu nedenle çevreye bir zararının olmayacağını söyledi.

Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan ise Türkiye'nin 2025 yılında enerji dar boğazına gireceğine dikkat çekti.

Akkuyu'ya kurulacak santralin 30 yıl önce başladığını hatırlatan Aktan, " Bir devlet 30 yıl önce başlamış olan bu santralin vatandaşına zararına olacağını düşünse yapacağına inanmıyorum. Enerjide bağımlılığı ortadan kaldırmak zorundayız." ifadesini kullandı.