Rusya eski bakan: Avrupa borç krizi 2-3 yıl daha sürer

6

Rusya Maliye Eski Bakanı Aleksey Kudrin, Avrupa ülkelerinde yaşanan borç krizinin önümüzdeki 2-3 yıl daha devam etmesini beklediğini söyledi. Twitter’dan kendisine yöneltilen soruyu yanıtlayan Kudrin, altının aşırı değerlendiğini, kısa vadede kazandırsa da uzun vadede bir miktar düşeceği öngörüsünde bulundu.

Bir kullanıcının 2012 sonrası İtalya’nın liraya dönüp dönmeyeceği ile ilgili sorusuna yanıt veren Kudrin, “Avrupa borç krizi önümüzdeki 2-3 yıl içinde sona ermez. 2012 sonrasında İtalyan lirasının kaderini de bu durum belirleyecek” dedi.

Yüzde 90 olasılıkla Avrupa’da bir ya da üç ülkenin Euro Bölgesi’nden ayrılacağını ifade eden Rusya Maliye Eski Bakanı, “Yunanistan, Portekiz ve İrlanda en büyük borç sorunu olan ülkeler. İtalya ve İspanya’da yüksek risk altında.” tespitini yaptı.

Altının aşırı değerlendiğini kaydeden Kudrin, kısa vadede yükselmeye devam edeceğini, ancak uzun vadede düşeceği tahmini yaptı.

2011’de altın fiyatları yüzde 10 artarken, uzmanlar bir çok ülkede artan enflasyon rakamları ve dalgalı kurlar nedeni ile altının hala güvenli liman olduğunu belirtiyor.