İhracatçılar en çok Rusya pazarına girmek istiyor

252

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı ankete göre, bu yıl ihracatçı firmalar toplam 180 bin kişiyi işe almayı planlıyor. Şirketlerin yüzde 43,5'i yılın ilk 3 ayında yeni istihdam öngörüyor. İhracatçıların bu yılın ilk çeyreğinde ilk kez girmeyi planladığı ülke sıralamasında Rusya, yüzde 21,3 ile yine birinci. Listede Amerika, BAE, Irak ve Çin de var.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 520 ihracatçının katıldığı İhracatçı Eğilim Anketi 2011 yılı dördüncü çeyrek gerçekleşmeleri ve 2012 ilk çeyreği beklentilerini açıkladı. 2012 yılının ilk çeyreğinde ihracatçı firmaların yüzde 43,5'inin yeni istihdam öngördüğünü, ortalama 9 yeni çalışanı işe almayı planladığını belirten Büyükekşi, "İhracatçılarımız 2012 yılında 180 bin kişi daha istihdam etmeyi planlıyor." dedi.

Ankete göre, 2011 dördüncü çeyrekte firmaların yüzde 51'i üretimi, yüzde 52,3'ü ihracatını, yüzde 44,7'si de kapasite kullanım oranını artırdı. Geçen yılın son çeyreğinde ihracatçılar ortalama 30 beyaz yakalı, 130 mavi yakalı, 5 de Ar-Ge personelini bünyesine kattı. 2011 Ekim-Aralık döneminde istihdamını katlayan ihracatçılardan yüzde 39,4'ü beyaz yakalı, yüzde 39,8'i mavi yakalı, yüzde 16,2'sı da Ar-Ge elemanını artırdı. Bu yılın ilk çeyrek beklentileri bağlamında yeni eleman alacak firmalardan yüzde 29,8'i beyaz yakalı, yüzde 32,5'i mavi yakalı, yüzde 14,4'ü de Ar-Ge personelini bünyesine dahil edecek.

TİM Başkanı Büyükekşi, Türkiye'nin 2012 yılı büyüme beklentisine ilişkin de kendi kişisel beklentisinin Türkiye'nin büyümesinin yüzde 5 civarında olacağı yönünde olduğunu dile getirerek, "Ama ankete katılan firmalarımız yıl sonu büyümesini yüzde 7,28 olarak öngördü. Geçen yılki ankette 2011 sonu için Türkiye büyümesinin, nokta atışı yaparak, 'yüzde 8,6 büyüme olur' demiştik. Rakam 8,3 çıkacak gibi görünüyor. İhracatçıların bu yılki büyüme beklentisini göz ardı etmemek lazım." şeklinde konuştu.

Anket sonuçlarını değerlendiren Büyükekşi, firmaların geçen yıla oranla ihracat ve üretimde daha temkinli davrandıklarını söyledi. Anket sonuçlarına göre 2012 yılında istihdam edilmesi planlanan ortalama yeni çalışan sayısının 9 olarak ortaya çıktığını dile getiren Büyükekşi, yıl sonunda ise yaklaşık 180 bin yeni istihdam oluşturulacağını, firmaların özellikle Ar-Ge elemanı istihdamı konusunda daha aktif olmaları gerektiğini ifade etti. Büyükekşi, hem yerli müteşebbisler hem de uluslararası yatırımcılar açısından, özellikle Çin ve Hindistan gibi ülkelerle rekabette, yeni özel bir yatırım ve üretim bölgesi ile farklı yatırım indirimi avantajlarına ihtiyaç olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Eğer böyle bir bölge oluşturulur, orta ve yüksek teknolojiye yapılacak yatırımların önü açılırsa, ihracata dayalı büyüme konusunda büyük bir adım atılmış olur. Ara malı üretimini de artıracak yatırım teşviklerinde iddialı bir beklentimiz var."

İhracatçıların anketinden satır başları

TİM'in İhracatçı Eğilim Anketi'ne 520 firma katıldı.

Firmalar, 2011 son çeyreğinde üretimlerinin yüzde 51,1, ihracatlarının yüzde 52,3 ve kapasite kullanımlarının ise yüzde 44,7 arttığını söyledi.

Geçen yılın son üç ayında en fazla artış, yüzde 73,6 ile girdi maliyetlerinde oldu.

2012 ilk çeyreğinde firmalar, üretimlerinin yüzde 37,2, ihracatlarının ise yüzde 38,1 artacağını öngörüyor.

Firmalar enerji türü olarak ilk başta yüzde 66 ile elektriği kullanırken, üretimde kullandıkları hammaddelerin ise yüzde 66,5'ini yurtiçinden temin etti.

İhracatçılar geçen yılın son çeyreğinde yüzde 30,6 oranında yeni pazarlara yöneldi. 2012 ilk çeyreğinde ilk kez girilmesi planlanan ülke sırlamasında ise Rusya yüzde 21,3 ile yine birinci sırada. Rusya'yı sırasıyla ABD, BAE, Irak ve Çin takip etti.

Firmaların yüzde 75,4'ü halihazırda kredi kullandığını söyledi. Kullanılan kredilerin yüzde 75,1'i özel bankalardan alındı.

Şirketlerin yüzde 54'ü döviz riskine karşı önlem almamış.