Moskova belediyesi biri Türk 110 inşaat firmasına ceza kesti

117

Moskova Belediyesi, aralarında bir Türk firmasının da bulunduğu inşaat şirketlerine 98 milyon 202 bin ruble para cezası kesti. Belediye yetkilileri, şirketlerin inşaat faaliyetlerinde çeşitli çalışma kurallarını ihlal ettiğini gerekçe gösteriyor.

Moskova Devlet İnşaat Denetleme Komitesi (Mosgosstroynadzor), kuruma bağlı müfettişlerin 2011 yılında yaptığı araştırma sonuçlarını medyaya sundu. Belediye bağlı faaliyet gösteren Mosgosstroynadzor Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, “Moskova’da yapılan inşaatlarda 39 bin 681’i inşaat kalitesi olmak üzere toplam 80 bin 802 ihlal tespit edildi. En çok ihlalin betonlama (yüzde 32), montaj, teknolojik donatım ve iç bölüm inşaatı (yüzde 30), süsleme çalışmaları (yüzde 10), zemin katlardaki çalışmalar (yüzde 7) ve başka çalışmalarda (yüzde 18) tespit edildi” denildi.

Çeşitli ihlallerle ilgili 110 inşaat şirketine disiplin kurulu tarafından ceza belgelerinin gönderildiğini belirten belediye denetleme yetkilileri, bu rakamın 2010'da 44 olduğuna dikkat çekiyor. En çok ihlalin ise aralarında bir Türk firmasının da bulunduğu sekiz inşaat şirketi tarafından yapıldığı kaydedildi.