Rus tarım sektörü 13 milyar dolar DTÖ bedeli istiyor

37

Rusya’nın 18 yıldır hayalini kurduğunu Dünya Ticaret Örgütü üyeliği tarım sektörünü zor durumda bırakacak. Tarım ürünlerinde uygulanan koruma duvarlarının yüzde 30 civarında düşecek olması sektör yetkililerini harekete geçirdi.

Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği (RSPP) Başkanı Aleksander Şohin Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov’a bir mektup yazarak tarım sektörünün 400 milyar ruble (13 milyar dolar) desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

Vedomosti gazetesinin haberine göre hükümetten tarım sektörünün desteklenmesini talep eden Şohin, tarım sektörünün halen 1,5 trilyon ruble borcu olduğunu ve yabancı şirketlerle rekabet şansının imkansız olduğunu savundu.

Şohin tarım sektörü ile çalışan devlet bankası Rosselkhozbank’ın da işlerinin zorlaşacağına dikkat çekti.

Çiftçilerin borçlarının silinmesinin de gündeme gelebileceğini ifade eden RSPP Başkanı, çiftçilerin borçlarının önemli bir kısmının silinmesi, 2013’den başlamak üzere 2020’ye kadar sektörün vergiden muaf tutulması, vergi cezası ve faiz borçlarının silinmesi ve hükümetin üretim aşamasında daha fazla katkıda bulunması gibi bir dizi önlem önerdi.

Hükümete yakın bir kaynak tarım sektörünün DTÖ üyeliğinin ardından tüm borçları sildirmek istediği eleştirisi getirirken, RBC gazetesi de Şuvalov’un Ekonomi Bakanlığı’ndan DTÖ üyeliğinin tarım sektöründe olumsuz etkileri ile ilgili bir çalışma yapmasını istediğini yazdı.

Rosselkhozbank ise yaptığı açıklamada tarım sektörünün kredi talebinin karşılanması için 4,5 milyar dolarlık bir kaynak ayrıldığını açıkladı.

Rusya 18 yıl süren müzakerelerin ardından Aralık 2011’de DTÖ’ye 155. üye olarak dahil oldu. Rusya’nın imzaladığı üyelik anlaşması Duma’nın onayının ardından yürürlüğe girecek. Moskova’nın yılın ilk yarısında onay sürecini tamamlaması gerekiyor.