Tataristan Cumhurbaşkanı, TUSKON heyetini makamında ağırladı

145

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) heyetinden oluşan Türk işadamlarını makamında ağırladı. Görüşmede Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosu Ahmet Akıntı da hazır bulundu.

Tataristan Cumhurbaşkanı Türk iş adamlarını ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Türk firmalarının “Alabuga” özel ekonomik alanı dahil bölgede dev projelere imza attıklarını söyledi. Minnihanov, bu bağlamda Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkilerinin artırılması gerektiği üzerinde durarak Tataristan’da yeni işletmelerin açılmasını arzuladıklarını kaydetti. Tataristan Cumhurbaşkanı, “Böyle yatırım ve projelerin sayısının çok olması lazım. Efes şirketine de şükranlarımızı iletiyoruz. Sizlerin istek ve arzularını dinlemek istiyoruz” dedi.

TUSKON Başkan Yardımcısı Ramazan Davulcuoğlu da, “Bizler bir kurum olarak kendi üyelerimiz için yeni piyasalar araştırıyoruz. Ve öncelik verdiğimiz piyasalardan biri de Rusya. Sizlerin desteğiyle Tataristan üzerinden Rus piyasasına girmek istiyoruz. Bizler için Tataristan dev olanaklara sahip olan bir bölge. Ve ben yakın zamanda Tataristan’da yatırım projelerine imza atacağımıza inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Türk iş adamlarının bu isteğine Tataristan Cumhurbaşkanı destek vererek, “Bizim Türk iş dünyasıyla büyük ve tarihi bağlarımız var. Ve bugün bizler Tataristan üzerinden sizlere Rusya yolunu açmamız lazım. Tataristan, Türk iş dünyasının Rus piyasasına girmesi için iyi bir merkez” vaadinde bulundu.

Destekten dolayı Minnihanov’a tekrar şükranlarını ileten TUSKON Başkan Yardımcısı, Tataristan’da Türk-Tatar işbirliğinin en fazla perspektifli alanlarından birinin mobilya üretimi oluşturulması olduğunu belirtti. Türk işadamı, mobilya fabrikalarının kullanacağı hammaddenin de Alabuga’daki Kastamonu Entegre Türk şirkerinde üretileceği müjdesini verdi.

Toplantıda Tataristan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov, yakın zamanda söz konusu Türk mobilya fabrikalarının kurulmasıyla ilgili ortak bir çalışma grubu oluşturacaklarını duyurdu. Tatar lider Minnihanov son olarak bölgedeki Türk firmalarının üreteceği mahsulların piyasaya arzedilmesine bizzat katkı sağlayacağı teminatında bulunarak, “Biz ziyaretinizin olumlu meyve vereceğini umuyoruz. Ve tüm konularda sizlere destek vereceğiz. Ben ve meslektaşlarım sizlerin ortak planlarını gerçekleştirmek içim elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.