LUKoil Türkiye'de 25 milyon dolar ek yatırım planlıyor

78

Türkiye'nin yatırım radarlarında olduğunu söyleyen Lukoil Dünya Başkan Yardımcısı Vadim Vorobyev, "Elektrik ve gaz yatırımı için fırsat kolluyoruz" dedi.

Türkiye akaryakıt piyasasına 2008 yılında Akpet'i satın alarak giren dünyanın önemli petrol şirketlerinden Lukoil'in Dünya Başkan Yardımcısı Vadim Vorobyev, 3 yıllık Türkiye izlenimlerini anlattı. İlk etapta akaryakıta 25 milyon dolarlık ek yatırım yapacaklarını ve bu alanda büyümeyi hedeflediklerini anlatan Vorobyev, "Biz Türkiye'de pazar payımızı artırmaya çaba göstereceğiz" dedi.

ELEKTRİK VE GAZA YATIRIM

"Türkiye'ye girmekten memnunuz" diyen Vorobyev, Türkiye'nin enerji açısından Avrupa'nın en ilgi çeken elverişli bölgelerinden biri olduğunu belirtti. Bu tespitini "Türkiye hızlı büyüyor sadece benzin değil jet yakıtı, deniz taşıtları gibi tüm alanlarda tüketim artıyor" sözleri ile gerekçelendiren Vorobyev, şöyle devam etti: "Her Türk vatandaşı doğduktan hemen sonra araç sahibi oluyor. Araç biraz prestij sebebi. Turizm çok hızlı gelişiyor. Hepsini bir araya koyunca Türkiye pazarı bizim için ilginç oluyor."

Enerjide elektrik ve doğalgaz gibi diğer alanlara yatırım için fırsat kollayacaklarını anlatan Vorobyev, "Türkiye'yi her zaman takip ediyoruz. Türkiye yatırım için Avrupa'nın en ilgi çekici ülkelerinden" dedi. Dünyanın en önemli petrol yataklarına sahip şirketi Lukoil'in yöneticisi olarak petrolde 150-200 dolar senaryolarını abartılı gördüğünü anlatan Vorobyev, "2014 yılında Irak'ta sadece bir sahada yıllık 80 milyon ton petrol üreteceğiz (Türkiye tüketiminin 1.5 katı) Bence o petrol herkese yeter. Sanırım bu petrol uzun zaman bu fiyatların aynı seviyede gitmesine yardımcı olacak. 200 dolar senaryosu ise hâyâl" diye konuştu. Türkiye'nin Rusya'ya enerjide bağımlı olduğu tezini değerlendiren Vorobyev, "Türkiye kaynak çeşitliliği yaratıyor. Hep B planı var" dedi. Rusya'nın da turizmde Türkiye'ye bağımlı olduğunu söyleyen Vorobyev, "Kalite-fiyat vazgeçilmezliği var. Afrika veya diğer pazarlar baştan sona sorun" diye konuştu.

100 milyar $'lık şirket

100 milyar doların üzerinde cirosu, 9 milyar dolar net geliri ile Rusya'nın en büyük petrol grubu.

ABD'den Mısır'a kadar 37 ülkede üretim, işleme, jeolojik keşif, dağıtım ve elektrik üretimi gerçekleştiriyor.

Rusya petrol üretiminin yüzde 17.8'ini, petrol rafinajının ise yüzde 18.2'sini sağlıyor.

Dünya petrol rezervlerinin yüzde 1'ine, ham petrol üretiminin ise yüzde 2.2'sine hakim.

Petrol rezervi 13.319 milyon varil. Doğalgaz rezervi: 23.615 milyon küp feet.

Dünya genelinde 6 bin 508 istasyonu var.

Başbakanınız aktif

Vorobyev, "Irak petrolünün rotası Türkiye olur mu?" sorusuna ise "Bu şirketlerin değil ülkelerin kararı. Sizin hükümetinizin Başbakanı çok aktif role sahip" yanıtını verdi.