Yanukoviç: Rusya’ya her yıl 3,8 milyar dolar fazla gaz parası ödüyoruz

7

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç komşu ülkelerle karşılaştırıldığında Rusya’da her yıl 3,8 milyar dolar fazla doğalgaz parası ödediklerini söyledi.

Hükümet toplantısında konuşan Yanukoviç, “Komşu ülkeleri dikkate aldığımızda biz Rusya’ya yaklaşık 30 milyar grivna daha fazla ödüyoruz. Bu parayı çok rahat sosyal standartların ve ülkemizin gelişimi için harcayabiliriz” dedi.

Rusya ve Ukrayna arasında 2009’da imzalanan anlaşma nedeni ile Kiev, Gazprom’dan uluslar arası piyasa fiyatlarında doğalgaz alımı yapıyor. Belarus, Moldova ve diğer eski Sovyet ülkelerine göre en pahalı ödemeyi yapan Ukrayna, Rusya’dan indirim talep ediyor. Moskova ise transit geçiş sistemine Gazprom’un ortak olması durumunda indirime olumlu cevap verebileceklerini kaydediyor.

Yüksek doğalgaz fiyatlarının ülke ekonomisinin gelişiminde belirleyici bir etkisi olduğuna değinen Yanukoviç, “Önceki hükümetin imzaladığı utanç verici anlaşmanın düzeltilmesi için 2 yıldır müzakere yapıyoruz.” Eleştirisi getirdi.

Ukrayna Eski Başbakanı Yulia Timoşenko, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le 2009’da imzaladığı anlaşma nedeni ile 7 yıl hapis cezası almıştı.

Ukrayna Enerji Bakanı Yuriy Boyko da ülkesinin Rusya’dan 52 milyar metreküp olarak belirlediği yıllık doğalgaz alım miktarını 27 milyar metreküpe çekmek istediğini ifade etmişti. Gazprom ise tek taraflı olarak miktar değişimine anlaşmanın izin vermediği uyarısında bulunmuştu.

Geçen hafta da Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov yaptığı açıklamada Moskova’nın kendilerine yüzde 10 indirimli fatura gönderdiklerini ifade etmişti.

Rusya'dan aldığı bin metreküp gaza 2011’in dördüncü çeyreğinde 400 dolar ödeyen Ukrayna, uluslararası piyasalardaki petrol ve petrol ürünlerine endekslenen fiyatlandırmaya göre 2012'in ilk çeyreğinde 485 dolar ödemek zorunda. Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç daha önce Rus gazı için en fazla 250 dolar ödeme yapabileceklerini söylemişti.