Ruslar’a Türk lokumunu sevdirdi; yılda 450 ton satıyor - ÖZEL

1038

Üniversite okumak amacıyla 15 yıl önce Rusya’nın St. Petersburg şehrine gelen bir Türk girişimci Ruslar’a lokumu sevdirdi. Küçük bir depoyla başladığı işini geliştiren Türk iş adamı yılda 450 ton kapasiteye ulaştı.

St. Petersburg’a 1996’da üniversite okumak için geldiğini ifade eden Denizlili işadamı Ali Yılmaz, “2002 yılında üniversite bitince ticarete atılmak istedim. Önce tekstil işine girmeye niyetlendim. Ancak kriz nedeni ile olmadı.” dedi.

Arkadaşlarının tavsiyesi üzerine lokum işine girdiğini ifade eden Yılmaz, “İlk zamanlar küçük bir depo kiralamıştım. Lokum paketlerini elimde taşıyor ve metroyla müşterilere ulaştırıyordum. Şimdi o günler geride kaldı” şeklinde konuştu.

Çoğu Rus vatandaşının hala Türk lokumunu bilmediğini söyleyen Yılmaz, “Türk lokumunu insanlara tanıtmak için St. Petersburg’da alışveriş merkezlerinde “Nimet” markası altında küçük kornerler açmaya başladık. İyun adlı alışveriş merkezi ilk durağımız. Burada insanlar önce uzaktan ürüne bakıyorlar. Ancak biz ikram edince, tadını beğenip hemen alıyorlar.” dedi.

Gelecekte bu şekilde St. Petersburg’da 10 tane daha korner açmak istediğini söyleyen Denizlili işadamı, “Ruslar tatlıyı seviyor, kriz döneminde bile umduğumuzun 5-6 katı iş yaptık.” dedi.

Merkezi, Rusya’nın Astrahan şehrinde olan Nimet gıda, Rusya’nın en büyük şekerleme şirketlerinden birisi haline geldi. Şirket ürettiği lokum, helva ve bisküviyi Rusya’nın birçok bölgesine satıyor.