Rusya, Sberbank’ın yüzde 7,6’lık hissesini Nisan’da satacak

9

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank’ın yüzde 7,6’lık hissesi Nisan ayında satışa sunulacak. Merkez Bankası Eylül 2011’de planladığı satışı ekonomik kriz nedeni ile ertelemişti. Devletin Sberbank hisselerinde yüzde 51’lik hissesi ise kalmaya devam edecek.

Rusya Merkez Bankası Birinci Yardımcısı Aleksey Ulyukayev hisse değerlerinin 100 rublenin üzerine çıkmasını beklediklerini ifade etmişti. Sberbank’ın hisse değerleri dün itibari ile RTS ve MICEX borsasında 103 ruble olarak gerçekleşti.

Rusya lideri Vladimir Putin ülkenin en büyük bankası Sberbak’ın yüzde 7,6’sının özelleştirilmesi ile ilgili kararı Mayıs 2011’de onaylamıştı. Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın özelleştirilmesi üç yıllık büyük paket çerçevesinde ele alınıyor.

Rusya'da ekonomik krizden çıkış ve modernizasyon programlarının yürütülebilmesi için 1 trilyon rublelik (34 milyar dolar) özelleştirme programına Şubat 2011’de start verilmişti.

Sberbank’ın piyasa değeri 64 milyar dolar

Devletin Sberbank’da bulunan yüzde 57,6’lık hissesini ilk aşamada yüzde 50+1 seviyesine rahatlıkla çekebileceğini kaydeden Sberbank CEO’su German Gref, bunun mevcut yasalara göre mümkün olduğunu belirtmişti.

Sberbank’ın piyasa değerinin 64 milyar doları bulduğu belirtiliyor. Devletin Sberbank’daki hisselerinin değeri de 37 milyar dolar civarında. Uzamanlara göre, yüzde 7,6’lık bir satış bütçeye 4,86 milyar dolarlık bir nakit girdisi sağlayabilir.

Merkez Bankası’nın kontrolünde olan Sberbank ve hükümetin kontrolünde olan rakibi VTB Rusya’da bankacılık sektörünün üçte birini oluşturuyor. Kriz döneminde 100’e yakın banka kapanmış olsa da, Rusya’da irili ufaklı 1000’den fazla banka faaliyetlerini sürdürüyor.

Rusya'nın ikinci büyük bankası VTB'nin yüzde 10'u piyasa şartlarında 96 milyar rubleye (3,3 milyar dolar) alıcı bulmuştu. VTB’nin bu yıl yüzde 10’luk bir oranı daha özelleştirmeye açılması bekleniyor.

Tamamı devlete ait olan ve tarım sektöründe faaliyetlerini sürdüren Rusya'nın en büyük beş bankasından biri Rosselkhozbank'ın da yüzde 25'i satılacak.

Özelleştirilecek şirketler arasında devlet petrol şirketi Rosneft'in yüzde 25'lik hissesi, RusHydro hidroelektrik santral şirketinin yüzde 7,9'u, Federal Enerji Sistemleri Şirketi'nin yüzde 4,11'i, gemi üretim şirketi Sovcomflot'un yüzde 50'lik hissesi, Tahıl Birliği Şirketi'nin yüzde 100'ü ve ülkenin dev demiryolları şirketi RZhD'nin de yüzde 25'lik hissesi yer alıyor.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana gerçekleştiren en büyük özelleştirme paketinin genişletilerek yaklaşık 900 işletmeye çıkarılması gündemde. Beş yıllık süre için belirlenen ikinci aşama ile birlikte toplam rakam 1,8 trilyon rubleye (60 milyar dolar) ulaşabilir. Gelirlerle bütçe açığının kapatılması ve ekonomik modernizasyon sağlanacak. Başarılı bir özelleştirme programının gerçekleşmesi durumunda gelirlerin beklenenin çok üzerinde olması bekleniyor.