Rus devlet bankası Sberbank rekor kırdı; 11 milyar dolar kar açıkladı

20

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank 2011’in üçüncü çeyreği için 60,1 milyar ruble (2 milyar dolar) kar açıkladı. Böylece şirket yıllık bazda karını yüzde 74 artırarak 315,9 milyar rubleye (10,9 milyar dolar) ulaştı.

Kriz sonrası süreçte kar oranlarını beklenin bir miktar altında tamamlayan şirket, yüzde 7,6 hissesini 2012’nin ilk yarısında özelleştirmeyi planlıyor.

Sberbank 2010’da 181,6 milyar ruble kar açıklamıştı. Rusya’nın en büyük devlet bankasından yapılan açıklamada 2011 gelirlerinin artışında yapılan işlemlerden alınan komisyonlar, faiz gelirleri ve diğer bankacılık işlemleri etkili oldu.

Kriz sonrası Rusya ekonomisinde yaşanan toparlanma, petrol ve doğalgaz gelirlerinde artış, perakende sektöründeki canlılık bankanın rekor kar açıklamasına katkı sağladı.

Diğer taraftan Nisan ayında Sberbank yüzde 7,6’lık hissesini satışa sunmayı planlıyor. Rusya Merkez Bankası Eylül 2011’de planladığı satışı ekonomik kriz nedeni ile ertelemişti. Devletin Sberbank hisselerinde yüzde 51’lik hissesi ise kalmaya devam edecek.

Rusya Merkez Bankası Birinci Yardımcısı Aleksey Ulyukayev hisse değerlerinin 100 rublenin üzerine çıkmasını beklediklerini ifade etmişti. Rusya lideri Vladimir Putin ülkenin en büyük bankası Sberbak’ın yüzde 7,6’sının özelleştirilmesi ile ilgili kararı Mayıs 2011’de onaylamıştı.

Sberbank’ın piyasa değerinin 64 milyar doları bulduğu belirtiliyor. Devletin Sberbank’taki hisselerinin değeri ise 37 milyar dolar civarında. Uzmanlara göre, yüzde 7,6’lık bir satış bütçeye 5-6 milyar dolarlık bir nakit girdisi sağlayabilir.