Türk markaları Rusya’da yeni girişimcilere imkan sağlıyor - ÖZEL

246

Türkiye’nin tekstil, mobilya, beyaz eşya ve diğer sektörlerdeki dev markaları Rusya’da Türk girişimcilere yeni imkanlar veriyor. Franchising yaparak Colin’s, Bücürük ve Gardrobe markalarının bazı mağazalarını açan Türk girişimci Ali Kaya Rusya piyasasından memnun.

1995’te St. Petersburg’a üniversite okumak için gelen Kaya, şimdi Türk markaları ile iş dünyasında başarılı çalışmalara imza atıyor.

Rusya’daki iş yaşamıyla ilgili tecrübelerini aktaran Kaya, bir çok dünya devinin Rusya pazarına girmiş olmasına rağmen, Rusya’da hala çok açık alan olduğunu söyledi. Kaya, “Türkiye’de her şeyi her yerde bulabilirsiniz. Ancak burada bulamazsınız. Eğer Rusya pazarında doğru politika izlerseniz sonuca rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun en büyük örneği birlikte çalıştığımız Colins şirketi.  Colin’s tüm politikalarını Rusya pazarına endeksleyerek iş yaptı ve burada en büyüklerden biri haline geldi” dedi.

Elimizdekini değil, Rusların talep ettiğini satıyoruz

Rusya’da kalıcı olmak isteyen bir firmanın Rusya’ya göre üretim yapmak zorunda olduğunu ifade eden Kaya, “Daha önceki şirketler, kendi yaptıkları malları burada satmak istediler. Buranın talebine göre üretip satmak istemediler. Daha önce iş yaptığımız ve Türkiye’de büyük bir markanın sahibi Rusya pazarından çekilirken bana uyarıda bulundu. ‘Biz 2000’li yılların başında Rusya pazarına gelirken, elimizde ne varsa satarız sevdasıyla gelmiştik. Ancak en büyük hatayı orda yapmışız.’ dedi. Sanırım burada iş yapmak isteyenler için güzel bir örnek.” şeklinde konuştu.

Hedefimiz Bücürük markasını daha da büyütmek

Rusların Türk markalarını çok iyi bildiklerini kaydeden Kaya, “Ruslar bizi Vkontakte sitesinde ya da facebook’ta gördükleri zaman, ‘biz Türkiye’deyken bu markadan alışveriş yapmıştık’ diyerek gelip alıyorlar. Bu yüzden geçtiğimiz haftalarda bize çeşitli kanallardan Bücürük mağazası açmamız için teklifler geldi. Şu an değerlendirme aşamasındayız. Hedefimiz 2015’e 15 mağazayla girmek’ şeklinde konuştu.

1999 yılında deri işiyle uğraşan bir tanıdığının teklifiyle iş hayatına atılan Kaya, Rusya’nın St. Petersburg ve Murmansk şehirlerinde Garderobe erkek giyim, Colins, Bücürük ve Adil ışık gibi Türkiye’nin ünlü markalarına ait mağazaları bulunuyor.