2018 Dünya Kupası Rusya’ya 1 milyon istihdam ve 18 milyar dolar kazandıracak

29

Uluslar arası Danışmanlık Şirketi Ernst & Young Rusya bürosu, 2018 Dünya Kupası’nın Rusya’ya yaklaşık 1 milyon istihdam ve 527 milyar ruble (18 milyar dolar) artı gelir sağlayacağını açıkladı.

Vedomosti gazetesinin haberine göre Ernst & Young, Brazilya ile ilgili raporunda ekonomik katkının diğer sektörlere de olumlu yansıması olacağını, tüketim ve üretim potansiyelinin artacağını, perakende ve hizmet sektörlerinde başta olmak üzere ek 3,63 milyon yeni istihdam imkanı sağlayacağını açıkladı. 2014 Dünya Kupası Brezilya için de 29,6 milyar dolar artı katkı sağlayacak.

E & Y’ye göre 2011’de 2,5 trilyon dolar gayri safi milli hasıla ile dünyanın altıncı büyük ekonomisi olan Brezilya, Dünya Kupası sayesinde 2,8 trilyon dolarla beşinci olan Fransa’nın tahtına oturabilir.

Rusya için dolaylı faydanın hesaplanmasının daha zor olduğuna değinen Ernst & Young Rusya partneri Olga Arhangelskaya gazeteye yaptığı açıklamada, “Hava limanları, yeni yol ve spor tesisleri inşa ediliyor. Bunların çok ciddi ekonomik katkısı olacak.” dedi.

Rusya’da planlanan yatırım miktarı Brezilya’ya göre yüzde 25 daha fazla. 3 yeni stadyum inşa edilecek Rusya’da 9 stadyum da modernize edilecek. Rusya hızlı tren yolları hariç, toplam 10 milyar dolarlık bir yatırım planlıyor.

Diğer taraftan FIFA da 2018 Dünya Kupası için Rusya’ya 699 milyon dolarlık bütçe ayırdı. Rusya Spor Bakanı Vitali Mutko bu rakamın Güney Afrika’ya ayrılan bütçeye yakın olduğunu söyledi. Karşılaşmaların Rusya’nın 13 ayrı kentinde 16 farklı stadyumda yapılması planlanıyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Dünya Kupası hazırlıkları çerçevesinde 13 kentin hızlı trenle birbirine bağlanacağını taahhüt etmişti. Moskova Dünya Kupası için gelecek turistler için vize uygulamasını da kaldırmaya hazırlanıyor.

2006’da Almanya Dünya Kupası nedeni ile yüzde 0,5 artı büyüme sağlarken, Güney Afrika ise 2006-2010 arasında yüzde 0,5’le yüzde 2,2 arasında artı büyüme sağlamıştı.