THY’nin ilk kargo uçağı Vnukovo’da; Rusya’ya BGH hattından taşımacılık artacak

555

Türk Hava Yolları’na (THY) ait ilk kargo uçağı Rusya’nın başkenti Moskova Vnukovo Havalimanı’na ulaştı. Türkiye’den Rusya’ya yapılan ihracatta önemli katkı sağlaması beklenen yeni seferlerin özellikle Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) uygulamasına önemli katkı sağlaması bekleniyor. Daha önce Şeremetyovo havalimanına haftalık 2 sefer inen kargo uçaklar artık yolcu uçaklarında olduğu gibi Moskova Vnukova havalimanına inecek. Haftalık yaklaşık 130 ton olan yük miktarının önümüzdeki günlerde yeni seferlerle artması planlanıyor. Özellikle pahada ağır, yükte hafif mallar için THY kargo uçakları ve BGH uygulamasının koordineli çalışması Rusya’ya ihracatta zaman kazandıracak.

Vnukova havalimanına ilk kargo uçaklarının inişi ile ilgili Cihan Haber Ajansı’na açıklamada bulunan THY Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş yeni hattın Rusya’ya kargo göndermek isteyen Türk firmalar açısından önemli avantajlar sağladığını söyledi. Deribaş, “Türk üreticileri için iyi bir fırsat sunuyoruz. Sivil taşımacılıkta olduğu gibi bir sınırlamamız yok. Talep olması durumunda her gün de sefer yapabiliriz. Fiyatların uçakla yapılan diğer kargo seferlerine göre cazip olduğunu söyleyebilirim. Karayolu daha ucuz elbette. Ancak hızlı ulaşacak mallar, fiyatta ağır ve yükte hafif mallar için tercih edilecek. BGH bağlantısının olması da çok önemli” dedi.

BGH’den Rusya’ya ihracat artmaya başladı

Türkiye Moskova Büyükelçiliği Gümrük Müşaviri Recai Şen de konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede 2011’de Rusya’ya BGH üzerinden toplam 8,5 milyon dolar ihracat yapıldığını, ancak 2012’nin ilk üç ayında bu rakamın 40 milyon dolara çıktığını söyledi. Türkiye’den karayolu üzerinden gelen meyve ve sebzenin de Vnukova’da BGH üzerinden gümrük işlemleri yapılarak Rusya piyasasına arz edildiğini kaydeden Şen, “2012 için 200 milyon doları bulmasını bekliyoruz. Özellikle tekstil ve oto yedek parçaları için uçak kargo tercih edilebilir. THY kargo uçaklarının gelişini çok olumlu buluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fiyatlar makul, kalite yüksek olacak

THY ait kargo uçakların Vnukova’ya gelişi ile ilgili havalimanında düzenlenen törende konuşan Vnukovo Kargo Genel Müdürü Valeri Şturmin fiyatların makul olacağını, ancak her şeyden önemlisi kaliteli bir hizmet vereceklerini söyledi. THY’nin kargo uçaklarının kendi havalimanlarına gelmesi için çok çalıştıklarını ifade eden Şturmin, “İşbirliğimizin sürekliliği ve THY’ye layık olabilmek için kendi imajımızı geliştireceğiz. Vnukovo Kargo, Rusya’nın en dev kargo taşımacılığı tesislerine sahip. Teknolojik açıdan da en gelişmiş tesislere sahibiz. THY ile başlattığımız bu işbirliği sayesinde hem Türkiye’den Rusya’ya, hem de Rusya’dan Türkiye’ye yönelik seferlerimizi geliştirerek verimli çalışmalar yapacağımıza inanıyorum.” dedi. Türkiye ile mal taşımacılığında en hızlı yollardan biri olan BGH hattı üzerinden geçişlerin de artacağını ifade eden Rus yetkili, THY kargo uçakları ile daha fazla tüketim malları beklediklerini söyledi.

İki ülke ekonomik ilişkilerin gelişimi adına önemli bir katkı sağladıklarını ifade eden THY Rusya Genel Müdürü Deribaş, Vnukova havalimanının avantajlarını anlattı: “Yolcular açısından Vnukovo şehir merkezine daha yakın, 23 kilometre. Şeremetyovo 38, Domodedovo da 50 kilometre uzaklıkta. Ayrıca, Vnukovo’ya üç ayrı alternatif karayoldan ulaşmak mümkün. Son haftada kimse Vnukovo’da uçağını kaçırmadı. Oysa diğer havalimanlarında ortalama 10 yolcumuz uçağı kaçırıyordu. Şimdi de buradan kargo seferlerini başlatıyoruz.”

UTair aracılığı ile bölgelere de kargo taşınabilecek

Rus UTair kurumuyla yaptıkları çalışmalara da değinen Deribaş, “Bu işbirliğimiz sayesinde yolcularımız bir biletle Rusya’nın her yerine gidebilecek. Şimdi Utair’le kargo seferleriyle ilgili işbirliği yapmayı da planlıyoruz” bilgisini verdi. Anlaşmanın sağlanmasının ardından havayolu ile Rusya’nın herhangi bir bölgesine Türkiye’nin herhangi bir kentinden mal gönderme imkanı çok daha kolay olacak.

THY tek havalimanından 190 noktaya kargo taşıyor

THY Kargo Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Halit Anlatan da basın toplantısında yaptığı değerlendirmede dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Rusya’nın kargo piyasasının da çok büyük olduğunu, haftalık 130 ton mal taşıdıklarını söyledi. Dünyanın yaklaşık 190 noktasına kargo taşıdıklarını ifade eden Anlatan, “BGH ile ilgili Türkiye’de tanıtıcı programlar yapacağız. Günlük altı sefer ve iki adet kargo uçağı ile birlikte haftalık toplam 130 ton bir kapasitemiz var. Kargo uçaklarını buradan başka noktalara devam ettirebiliyoruz. Çıkışlarda da 70-80 tonluk kapasitemiz var. THY kargo taşımacılığının en büyük artı ve özelliği dünyanın 190 noktasına taşımacılık yapmamız. Dünyada bugün bir noktadan 190 noktaya ulaşan hiç bir havayolu kurumu yok. En fazla taşımacılık yapanlardan Lufthansa bile iki noktadan ulaştırıyor. Biz ise tek bir havalimanından ulaştırıyoruz. Bunun çok avantajları var, hızlı ve kolay çalışma açısından” dedi.

Toplantının sonunda “2011 Yılı Rusya’nın En İyi Acentaları” yarışmasını kazanan üç Rus firmasına THY Rusya Genel Müdürü Deribaş hediyeler sunarak onurlandırdı. Birinciliği kazanan In Star şirketine bir haftalık Antalya tatil turu, ikinciliği kazanan Trans Service şirketine iki kişilik Business uçak bileti ve üçüncülüğü kazanan Alfa şirketine ise iki kişilik ekonomi uçak bileti hediye edildi.