Akkuyu nükleer santralinde yerli üretim tercihi 10 milyar dolar kazandıracak

204

Mersin Akkuyu'da 20 milyar dolara kurulacak nükleer santral projesinde sanayicileri sevindirecek bir adım atılıyor. Projenin 10 milyar dolarlık makine, ekipman ve inşaat kısmının Türk firmaları tarafından karşılanması öngörülüyor. Bakan Ergün, "Ülkemizde üretilebileceklerin tespiti için çalışma başlattık." dedi.


Ekonomi yönetimi, yerli üretimin teşvik edilmesi amacıyla önemli bir adım atttı. Mersin Akkuyu'ya kurulacak 20 milyar dolarlık Nükleer Güç Santrali (NGS) için yerli sanayinin kapısı çalınacak. Proje'nin 10 milyar dolarlık makine, ekipman ve inşaat kısmının Türk firmaları tarafından karşılanması öngörülüyor. Akkuyu'ya kurulacak santralin sadece elektrik üretimi açısından değerlendirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Projede yüz binlerce parçadan oluşan bir sistem söz konusu. Bu parçalardan ülkemizde üretilebileceklerin tespit edilmesi gerekiyor. Bunun için de Bakanlığımız ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında söz konusu parçaların tespitine yönelik bir envanter çalışması başlattık. Bütün bu çalışmalarla amacımız, ülkemiz sanayiinde daha fazla katma değer ve istihdam oluşturacak yeni alanlar oluşturmaktır." dedi.


Türkiye'nin dışa bağımlılığının azaltılması için kamu alımları ve kamunun gerçekleştirdiği büyük projelerde ihtiyaç duyulan sanayi ürünlerinin yerli üretimle karşılanması konusunda önemli faaliyetler yürüttüklerini belirten Ergün, bu konunun öncelikli hedefler arasında olduğuna dikkat çekti. Hedefin korunması ve geliştirilmesi için büyük çaba sarf ettiklerini ifade eden Ergün, "Bugüne kadar kamu alımlarında ve büyük projelerde ülkemizde üretilen yerli makine ve araç, inşaat malzemeleri, asansör, tıbbî cihaz gibi ürünlerin tercih edilmesi için önemli çalışmalar yürüttük. Savunma sanayii, havacılık, enerji, otomotiv, makine, sağlık ve eğitim alanında başlattığımız yerli üretimi destekleyici çalışmaları, şimdi de mega proje diyebileceğimiz nükleer santral projesi için yapmak istiyoruz. Mersin Akkuyu'da kurulacak olan nükleer santrali, sadece elektrik üretimi açısından değerlendirmemek gerekiyor." diye konuştu.

Nükleer santralde hedef yüzde 100 yerli

Savunma sanayiinin ihtiyaçlarını yüzde 52 oranında yerli üretimle karşılayan Türk firmaları, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'nin tasarımı, inşası ve işletilme aşaması dahil her safhasında tedarik zinciri içerisinde yer almayı hedefliyor. Türk firmaları bu alandaki imkân ve kabiliyetlerini artırarak nükleer santrali tamamen yerli imkânlarla, Türk mühendisleri ve işçileri ile yapmayı hedefliyor. Projeyi sadece nükleer santral yapımı olarak görmemek gerektiğine dikkat çeken bakanlık kaynakları, "Projeyle birlikte ülkemizde nükleer teknolojide de büyük ilerlemeler ve gelişmeler beklenmektedir. Nükleer teknoloji ülkemiz açısından bir mecburiyet. Bu alanda dünyadaki gelişmelerden geri kalmamak gerekiyor. Ülkemizin stratejik gelecek hedeflerinden birisi de birçok alanda olduğu gibi nükleer enerji konusunda da dünya ülkelerine bu projeleri yapan ve satan ülke konumuna yükselmektir." dedi.

2. nükleer kararı iki ay içinde verilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "İkinci nükleer santral ihalesine iki ay içerisinde karar vereceğiz.'' dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın resmi temaslarda bulunmak amacıyla Çin'e yaptığı ziyarete eşlik eden Bakan Yıldız, Sinop'ta yapılacak ikinci nükleer santral konusunda Güney Kore, Japonya, Rusya ve Çin'in ön plana çıktığını belirterek, "İkinci nükleer santrali Çin'in yapıp yapmayacağına bu gezide karar verilecek.'' diye konuştu. Yıldız, konuyla ilgili olarak Çin Enerji Bakanı ile bir görüşme yapacağını da bildirdi.