“Rusya, G8’de en az borcu olan ülke”

33

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Rusya’nın borçlarının gayri safi milli hasılanın yüzde 10’undan az olduğunu ve G8 ülkeleri içinde de en az borcu olan ülke olduklarını söyledi. Bütçe fazlası veren tek ülke olduklarını da hatırlatan Putin, 500 milyar doların üzerinde döviz rezervi ile Rusya’nın dünyanın üçüncü ülkesi olduğunu söyledi.

Avro bölgesinde borçların gayri safi milli hasılanın yüzde 90’ınına ulaştığını ifade eden Putin, ABD’nin borcunun ise yüzde 100’ü aştığını söyledi. İtalya’nın yüzde 100, Japonya’nın yüzde 226, Çin’in yüzde 27 borç oranları olduğunu hatırlatan Putin, “Rusya G8 ülkeleri içinde bütçe fazlası veren tek ülke. Bu rakam yüzde 1’lere yakın. Elimizi açıp dilenmek zorunda değiliz” ifadelerini kullandı.

Rusya Merkez Bankası ülkenin özel şirketler dahil dış borcunun ilk çeyrekte yüzde 3,7 artarak 565,2 milyar dolara çıktığını açıklamıştı. Hükümetin borcu ise aynı dönemde yüzde 4,7 yükselişle 34,76 milyar dolar olarak gerçekleşti.

ABD’nin yüzde 8,7, Japonya’nın yüzde 8,9, Fransa’nın yüzde 5,7 ve Kanada’nın da yüzd 5 açık bütçe açığı verdiğini örnek gösteren Rusya lideri, “Rusya’nın altın ve döviz rezervleri de 500 milyar doları aştı. Bu rakamla dünyada üçüncü durumdayız” dedi.