Kudrin: Avrupa’da yeni bir borç krizi olabilir

6

Rusya Eski Maliye Bakanı Aleksey Kudrin Avrupa’da yeni bir borç krizi yaşanma ihtimali olduğunu söyledi.


Resmi devlet televizyonu Rossiya 24’e açıklamalarda bulunan Kudrin, “Avrupa’da büyüme yavaşlıyor. Petrole talep hızla düşebilir. Ben bu kriz senaryosuna yüzde 40 ihtimal veriyorum” dedi. Kudrin’e göre petrol varil fiyatları en üst sınıra ulaştı ve önümüzdeki dönemde düşüşe geçecek. İki yıl ya da daha kısa sürede petrol varil fiyatlarının yeniden yükselmeyebilir.

Avrupa’da ve dünyanın farklı ülkelerinde büyük şirketlerin bu senaryoya hazırlık yaptığını ve bundan kurtulmak için çalıştığını iddia eden Kudrin, “Ülkemiz ve hükümet de böyle bir senaryo için hazırlık yapmalı” uyarısında bulundu.

İtalya’nın borç probleminin olumsuz durumu tetikleyeceğini savunan Eski Bakan, “Küresel finansal kurumlar aracılığı ile İtalya büyümesini sürdürebilirse bu krizden en az zararla çıkılabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Kudrin daha önce yaptığı değerlendirmede de Yunanistan ve İtalya dahil Avrupa’da birkaç ülkenin kendi ulusal para birimlerine dönmek isteyeceklerini ifade etmişti. Eski Bakan’a göre İtalyan lirasını 2012’den sonra yeniden aktif olarak görme ihtimali var.