Medvedev halkın ‘cep köleliği’nden kurtarılmasını istedi

10

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev cep telefonu numarasını değiştirmeden vatandaşların GSM operatörlerini değiştirme tercihini verilmesini sağlayacak yasal düzenlemenin yapılmasını istedi. Rusya lideri mevcut sistemi “cep köleliği” olarak niteledi.


Açık hükümet toplantısında cep telefonu numaralarının taşınması ile ilgili konuya değinen Medvedev, “Halkı artık mobil kölelikten kurtarın. Vatandaşlar mobil operatörlerini değiştirdiklerinde cep telefonu numaraları kendilerinde kalmalı. Bu iş hala niye çözülmedi anlamış değilim. Ulaştırma Bakanlığı ve Savcılığa bu konunun araştırılması için gereken talimatı vereceğim” diye konuştu.

Rusya hükümeti bir kaç yıldan bu yana numara değişikliği olmadan operatör değişikliği yapılabilmesi için çalışıyor. Ülkenin Telekomunikasyon Bakanlığı cep telefonu numaraları ile ilgili 2005 yılında kuralları netleştirmek için çalışma başlattı ve ancak 2009 yılında kabul edilen yeni durumda numara değiştirmeden operatör değiştirebilme uygulamasına izin çıkmadı.

2010 yılında ise Rusya'nın Bölgelerarası Transit Telekom şirketi bu geçişlerin yapılması için görevi üstlendi. Ancak ortaya çıkan yüksek harcamalar gerekçe gösteren Rusya’nın önde gelen üç GSM öperatörü; MTS, Vimpelcom ve MegaFon servisin uygulamaya sokulmasına karşı çıkıyor.

Medvedev’in açıklmasının ardıdnan Tekelle Mücadele Servisi üç yıldan beri bu konunun konuşulduğunu kabul ederek, hizmetin üç yıl içinde uygulamaya sokulabileceğini ifade etti. Servis yetkilileri gereken çalışmalar için kaynağa sahip olduklarını belirterek, geçişin GSM operatörlerine en ucuza mal olacak şekilde gerçekleştirebileceklerini kaydetti.