Rusya 18 ton çileği Türkiye’ye geri gönderdi

1422

Rusya, 18,5 ton Türk çileğini batı çiçek güvesi nedeni ile geri gönderdi. Geçtiğimiz hafta Rus yetkililer, benzer nedenlerle Türkiye’den getirilen yaklaşık 90 ton meyve ve sebze ürünleri de geri iade etmişti.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı Gelencik limanında Türkiye’den getirilen 18,5 ton çileğin gümrükten giriş yapılmasına izin verilmedi. Cihan’a konuşan Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Basın Sözcüsü Aleksey Alekseyenko, “Rosselhoznadzor yetkilileri Türkiye’den getirilen 18,5 ton çilek üzerinde özel sağlık taraması yaptı. Kuruma bağlı laboratuvarda yapılan araştırmada Türk çileğinde batı çiçek güvesi bulundu. Bu gerekçeyle çileklerin Rusya Federasyonu’na sokulmaması ve Türkiye’ye geri gönderilmesi hususunda karar aldık” dedi.

Geçtiğimiz hafta içinde benzer nedenlerle onlarca ton meyve ve sebzenin Türkiye’ye geri gönderildiğini hatırlatan Rosselhoznadzor Sözcüsü, “5 Nisan tarihinden bu yana Türkiye’den getirilen toplam 68 ton domates, 17 ton tatlı biber ve sekiz ton çilekte de batı çiçek güvesi tespit edilmişti. Hepsinin geri gönderilmesine karar verdik” bilgisini aktardı.