IMF, Rusya için büyüme tahminini yüzde 4’e yükseltti

3

Uluslar arası Para Fonu IMF, Rusya’nın büyüme rakamlarını 2012 için yüzde 3,3’ten yüzde 4’e çıkardı. Rusya Ekonomi Bakanlığı ise geçen ay yüzde 3,7 olan büyüme beklentisini yüzde 3,4’e çekmişti.

IMF, Rusya’nın 2013’te de yüzde 3,9 oranında büyüyeceğini açıkladı. Rusya 2011’de yüzde 4,2 oranında büyüme gerçekleştirmişti.

Eski Sovyet ülkeleri ile ilgili büyüme oranlarında da iyileşmeye giden IMF, bütçe harcamalarının disipline edilmesi konusunda uyardı. IMF’e göre halen Avro bölgesinden kaynaklanan risk baskısı sürüyor.

Uluslar arası Para Fonu’na göre Rusya’da 2012’de enflasyon rakamı yüzde 4,8’e kadar gerileyecek. 2013 için beklenti ise yüzde 6,4.

Avro bölgesinden kaynaklanan talep azlığı nedeni ile petrol fiyatlarının yüzde 10-17 arasında düşüş yaşaması durumunda, Rusya için risk oluşabileceği değerlendirmesinde bulunan IMF raporunda, nakit çıkışı konusunda da uyardı.

Orta doğuda kriz sürecinin yeniden tırmanması durumunda petrol varil fiyatlarının yeniden yükselmeye başlayabileceği kaydedilen raporda, Rusya ve diğer Sovyet enerji üreticisi ülkeler üzerinde baskının azalabileceği belirtildi.