Putin inşaat sektörünün önündeki bürokratik engellerin kaldırılmasını istedi

27

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Moskova’nın dışında yer alan Istra kasabasında inşa edilen konutlarda incelemelerde bulundu. Sektörün sorunları ile ilgili düzenlenen konferansta konuşan Putin, herkesin yaka silktiği engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Genel olarak ülkede ve iş dünyasında yatırım ortamının iyileştirilmesinin zorunluluğuna dikkat çeken Rusya lideri, “Sadece yüzeysel olarak tedbirlerin alınması yeterli değil… durumun radikal olarak değişmesi gerekiyor. İzinlerin ve prosüdürlerin tamamlanması bazen yıllar alıyor. Artık halkımız bu masrafı ödemekten kurtulmalı” hatırlatmasında bulundu.

Federal olarak konut yapımı ile ilgili yapısal bir prosüdürün hazırlanmasını önerdiğini hatırlatan Putin, “Listelerin keyfi olarak genişletilmesi kabul edilemez. Bölgesel ya da yerel kuruluşların, elektrik şirketlerinin herhangi ek prosüdür uygulamaları doğru değil. Keyfi bürokratik uygulamalardan kaçınmak için tüm uygulamalar genel kurallar çerçevesinde olmalı” uyarısı yaptı.

Konuta 20 milyar dolar yatırılacak

Rusya lideri seçimlerden önce yaptığı taahhütte 2030’a kadar tüm vatandaşların ev sahibi olacaklarını söylemişti. Rusya Başbakanı Vladimir Putin 2015'e kadar konut inşaatının yüzde 50 artırılacağını ve toplam 20,5 milyar dolarlık yatırım yapılacağını ifade etmişti. 2010'da 58 milyon metrekare konut inşaatı yapan Rusya, 2015'de 90 milyon metreküpe ulaşacak. Kirov bölgesinde geçen yıl konut yatırımcıları ile bir araya gelen Rusya başbakanı önümüzdeki dört yıl içinde toplam 370 milyon metrekare konut yapılacağı bilgisini vermişti.