Rus bankası Türkiye'ye güvendi, TL cinsinden borçlandı

38

TL'nin itibarı artınca ilk kez yabancı bir finans şirketi lirayla borçlandı. Rus VTB, 300 milyon liralık bono ihracı yaptı.

Türk Lirası'nın uluslararası piyasalardaki itibarı artınca yabancılar güvenli liman olarak gördükleri TL'yle borçlanmaya başladı. Bunun ilk adımını Ruslar attı. 150 milyar dolar aktifiyle Rusya'nın en büyük ikinci bankası VTB'nin yatırım şirketi VTB Capital, 3 yıllık 300 milyon TL bedelli bono ihracı gerçekleştirdi. Türk Lirası'na olan güvenin bir işareti olarak belirtilen bu işlemle ilk kez bir yabancı şirket TL cinsinden bono ihracı gerçekleştirmiş oldu.

Türkiye'ye önemin simgesi

Yüzde 11.28 kupon ödemeli bonoyu Garanti Yatırım piyasaya sürerken Fokus Holding de danışman olarak işlemde yer aldı. 45 bin çalışanı bulunan Rus dev VTB Capital'in CEO'su Atanas Bostandijev, "Bu operasyon Türkiye'nin bizim için olan öneminin altını çiziyor" dedi. VTB Capital yöneticisi Makram Abboud ise "Finansal ve ticari açıdan işbirliğini kısa vadede geliştirecek bir adım olacak. Biz de bu akışı desteklemek için pozisyon aldık" diye konuştu. Sberbank ve Renainnance Capital'in ardından Türkiye'yi radarına alan VTB, ocakta Türk yönetici arayışına girmişti. Bölge pazarlarında büyüme planı doğrultusunda Merrill Lynch'ten Ozan Özkural'ı kadrosuna kattığını ise ilk kez SABAH gazetesi yazmıştı.

MB: TL parasal tutarın solunda olacak

Türk Lirası'nın simgesinde yaşanan "sağsol" karmaşasına Merkez Bankası son noktayı koydu. Buna göre, uluslararası uygulamalara paralel olarak TL'nin simgesi, parasal tutarın solunda ve boşluk bırakılmadan kullanılacak. Merkez Bankası, TL simgesi ile ilgili merak edilen hususlara bankanın internet sitesi üzerinden yanıt verdi.