Medvedev, Hava Kuvvetleri Komutanı’nı görevden aldı

26

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı Aleksander Zelin’i görevden aldı ve ordu ile de ilişiğini kesti. Zelin’in komutanlığı döneminde Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından bu yana ilk kez önemli ölçüde yeni savaş uçakları ve mühimmat alımı gerçekleşmişti.

Kremlin’den yapılan açıklamada görevden alma ile ilgili herhangi bir gerekçe belirtilmedi. 5 yıldır görevde bulunan komutanın 60 emeklilik yaşına da bir yılı kalmıştı.

Savunma Bakanlığı Halk Konseyi Başkanı İgor Korotçenko yapılan işlemin sıradan bir değişim olduğunu söyledi. Medvedev’in inisiyatifini daha genç ve yeni isimlere askeri yönetimde yer vermek olarak değerlendiren Korotçenko, Zelin’in savunma sanayi ile ilgili şirketlerde görev alabileceğini belirtti.

Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Valeri Gerasimov, Merkez Askeri Bölge Komutanlığı’na getirilirken, Kara Kuvvetleri Komutanı Aleksander Postnikov Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcılığı’na ve Merkez Askeri Komutanı Vladimir Çirkin de Kara Kuvvetleri Komutanlı’ğına getirildi.

Görev süresi dolmasına iki hafta kala Medvedev’in yaptığı atama, Zelin’in 2009’da görevine son verileceği iddiaları dile getirilmişti. Rus basınına göre Zelin, uzay savunma çalışmaları ile ilgili bir toplantıda yeterli bilgileri verememekle suçlanmıştı. Toplantı sonrası Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov, Zelin’i yetersizlikle suçlamış; Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov da Zelin’i Hava Kuvvetlerini zayıflattığı eleştirisi getirmişti.